Podle předběžného odhadu HDP v 2. kvartálu rostl

Nové údaje za 2. čtvrtletí 2019 ukazují pozitivní výsledky, kterých ekonomika dosáhla. Podle předběžných údajů byl růst HDP ve druhém kvartálu meziročně vyšší o 2,7 %. V 1. čtvrtletí 2019 byl meziroční růst dle již zpřesněných údajů 2,8 %. Mezičtvrtletní růst byl stejně jako v prvním kvartálu 0,6 %.

„I přesto, že očekáváme, že ekonomika bude v následujícím období zpomalovat, pozitivní výsledky HDP za první pololetí daly dobrý základ pro celý rok 2019,“ komentuje Eva Veličková, tisková mluvčí Svazu průmyslu a dopravy ČR.

„V prvním pololetí se dařilo nejen ekonomice jako celku, ale také průmyslové produkci. Ta po stagnaci na začátku roku v dubnu a květnu rostla o více než 3 %. Meziročně poprvé klesla až v červnu,“ dodává Veličková.

Podrobněji o výsledcích červnové průmyslové produkce zde.

Podle dat ČSÚ je zřejmé, že k dobrému výsledku ve 2. čtvrtletí přispěla hlavně spotřeba domácností, což je dáno mimo jiné vysokým nárůstem mezd, ale přispěla i zahraničí poptávka, sektor obchodu i průmysl.

V každém případě jsou výsledky HDP za první polovinu roku pozitivní a jsou i přes očekávané zpomalování tempa ekonomického růstu dobrým základem pro celý rok 2019.

Lucie Nováková
kategorie Tiskové zprávy