Pokles ziskovosti letos čeká sedmdesát procent firem, ukazuje analýza průmyslu

Pokles ziskovosti kvůli dopadům pandemie koronaviru letos očekává sedmdesát procent tuzemských výrobních průmyslových firem. Podle zpravodajství České televize to vyplývá z analýzy českého průmyslu, která vychází z dat získaných během 253 rozhovorů s klíčovými představiteli vybraných společností českého průmyslu od června do srpna letošního roku. Výsledky byly představeny na středečním Národním průmyslovém summitu 2020 v Betlémské kapli v Praze.

Tržby průmyslových firem klesnou, podle této analýzy, letos v průměru o 13,2 procenta. Propadu se podle ní obávají zejména velké firmy, kde očekávaný pokles činí v průměru 15,1 procenta. Až sedmdesát procent výrobních společností pak předpovídá pokles víc než pětinový a malé a střední firmy předpokládají propad svých tržeb o desetinu, plyne z průzkumu.

Podle Aleny Burešové z Národního centra Průmyslu 4.0, které analýzu připravilo, malé a střední firmy jsou na tom, pokud jde o vývoj tržeb, zdánlivě lépe než firmy velké, je však nutné vzít v úvahu jejich v průměru nižší rezervy a zajištění nasmlouvanými zakázkami. Problémy s cash-flow cítí tak v řadě případů mnohem více než velké korporace. Data ohledně vývoje zisku, možností navýšit ceny svých prodejů a volných prostředků na investice to, podle ní, dokládají.

Pro příští rok, podle průzkumu, očekávají ředitelé průmyslových firem opět růst, v průměru o 4,6 procenta, ten však ani ze třetiny nevyváží pokles tržeb v letošním roce.

Podle Pavla Sobotky ze společnosti Frentech Aerospace, která dodává díly do letadel, do obranného a vesmírného průmyslu, jejich společnost nepředpokládá, že by za rok 2020 vytvořila zisk. Podle něho by to byl zázrak. Zároveň dodal, že za celou historii jejich firmy, to bude první vytvořená ztráta. Podle něho žádné programy jim nemohou pomoci. Jsou to exportéři a jsou plně závislí na vývoji situace v zahraničí. Proto také očekává velký propad s následným růstem. Nemá úplnou jistotu, ale přijde mu, že se lidé více upnou k výrobkům a vzdáleným službám, takže je možné, že letos sice skluz nemají šanci dohnat, ale v příštím roce budou výše, než byli před covidem.

Podle Jaroslav Řasy, majitele a zakladatele firmy ABBA Software, která poskytuje podnikové informační systémy a aplikace, to bohužel neplatí pro automobilový průmysl.

Česká televize k tomu dále uvedla, že Národní centrum Průmyslu 4.0 je otevřená akademicko-průmyslová platforma propojující inovační leadery, univerzity, firmy a oborové organizace, jejichž cílem je společně přispět k rozvoji takzvaného Průmyslu 4.0 v České republice. Centrum je součástí Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze.

Část aktuální analýzy byla zveřejněna už minulý týden. Ukázala mimo jiné, že třetina českých průmyslových firem plánuje propouštět, další vyčkávají, jak se vyvine na podzim situace kolem koronaviru a jeho dopadů.

Výrobním společnostem podle analýzy mimo jiné výrazně klesl objem domluvených zakázek, což se projevilo v jejich nižším vytížení. Aktuálně mají zaměstnány kapacity na 65 procent a ani koncem roku nebude situace o mnoho lepší – předpoklad jejich vytíženosti je 75 procent. O zakázky přišly zejména malé a střední firmy, plyne z průzkumu.

  • Zdroj: Česká televize