Premiér Babiš se ve Vídni zúčastnil jednání ve Slavkovském formátu

Společné foto rakouského kancléře S. Kurze a předsedů vlád ČR A. Babiše a Slovenska I. Matoviče před jednáním ve Slavkovském formátu, 9. září 2020.
Společné foto rakouského kancléře S. Kurze a předsedů vlád ČR A. Babiše a Slovenska I. Matoviče před jednáním ve Slavkovském formátu, 9. září 2020.
Předseda vlády Andrej Babiš jednal ve středu 9. září 2020 ve Vídni s rakouským spolkovým kancléřem Sebastianem Kurzem a slovenským premiérem Igorem Matovičem o možnostech spolupráce ve Slavkovském formátu a aktuálních evropských otázkách.

Vedle možností spolupráce ve Slavkovském formátu, který vznikl v roce 2015 jako platforma posílené regionální spolupráce České republiky, Rakouska a Slovenska, byly hlavními tématy jednání současná situace ohledně pandemie covid-19, příprava nadcházející mimořádné Evropské rady, reforma migrační a azylové politiky EU a brexit.

„Jsem velmi rád, že se dnešní jednání podařilo uskutečnit, protože úzká koordinace se sousedy je v dnešní složité době zcela zásadní,“ řekl po jednání premiér Babiš.

Většina států Evropy nyní čelí opětovnému nárůstu případů onemocnění covid-19, a tak se premiéři věnovali spolupráci v boji s ním na úrovni EU a diskutovali také o národních strategiích a přijímaných opatřeních. „S kolegy jsme si dnes vyměnili nápady pro boj proti onemocnění covid-19. Věřím, že pokračování včasné a intenzivní koordinace na regionální a evropské úrovni pomůže zamezit jakémukoliv obnovení omezení pohybu přes hranice,“ uvedl premiér.

Dalším z hlavních témat jednání byla příprava nadcházející mimořádné Evropské rady, která se uskuteční v Bruselu ve dnech 24. a 25. září 2020. Lídři EU se na tomto zasedání budou primárně zabývat zahraničněpolitickými a hospodářskými otázkami a vnitřním trhem. Evropská rada bude diskutovat také o aktuálních zahraničněpolitických otázkách, především situaci ve východním Středomoří a vztahům s Čínou. „Je pro nás důležité, aby byla EU v těchto otázkách jednotná,“ doplnil Andrej Babiš.

Premiéři během jednání dále hovořili také o reformě migrační a azylové politiky, která bude v příštích měsících předmětem diskuzí na evropské půdě. „Na migraci máme s kolegy velmi podobný názor. Povinné relokace jsou už passé, více se musíme soustředit na ochranu vnějších hranic nebo urychlení návratů,“ konstatoval premiér Babiš.

Posledním tématem setkání ve Slavkovském formátu byl brexit. Premiéři se shodli, že hlavní vyjednavač EU Michel Barnier má stále plnou podporu a že rozhodující je nyní přístup Spojeného království.