Předdůchody pro záchranáře doplatily na poslaneckou rivalitu a naschvály

V pátek 8. 7. 2022 se měl v Poslanecké sněmovně projednávat návrh zákona o důchodovém pojištění. K vládnímu návrhu zákona předložila skupina poslanců – záchranářů (MUDr. Milan Brázdil (ANO), MUDr. Jiří Mašek (ANO) a Mgr. Jana Pastuchová (ANO)) pozměňovací návrh, který může napravit chybné ustanovení zákona k předčasným odchodům do penze pro záchranáře. Opravený návrh umožní těm, kteří již nemohou dál náročnou práci vykonávat, aby odešli do penze dříve, a to až o 5 let bez jakéhokoliv krácení.

Protože někteří záchranáři na možnost dřívějšího odchodu do důchodu netrpělivě čekají, tak se do Prahy na projednávání novely sjeli jejich zástupci ze všech koutů republiky. A jak to proběhlo?

Na úvod jednání Poslanecké sněmovny jsme se od koaličních zástupců dozvěděli, že návrh kvůli omluvené neúčasti ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky nemůže být projednán.

Proti tomuto sdělení se ohradila opozice a požádala o jeho projednání.

Následovala plejáda vystoupení předsedů politických klubů a některých poslanců. Po vystoupeních proběhlo hlasování, při němž někteří poslanci ani nevěděli, o kterém návrhu hlasují, a sama předsedající přiznala, že došlo k špatnému postupu a chybám.

Přítomní záchranáři byli průběhem jednání šokovaní. Některých z nich se v průběhu jednání dotazovali na výsledky jejich kolegové a oni nevěděli, co jim vlastně mají sdělit. Za všechny to s trochou nadsázky jeden záchranář vyjádřil lapidárně: „Kdybychom takto pracovali my, tak nemocnice nemají žádnou práci. Nikoho bychom nedovezli, všichni umřou cestou.“

Je smutné, že se v Poslanecké sněmovně k podpoře myšlenky předčasného odchodu do důchodu pro záchranáře téměř všichni hlásili, ale konkrétně pro realizaci návrhu neudělali tentokráte nic.

Poslankyně a poslanci byli navíc v záležitosti dřívějšího odchodu do důchodu osloveni dopisem předsedkyně odborového svazu (viz níže jako soubor ke stažení) a dostali také e-maily od předsedů odborových organizací. Takže všichni byli edukováni, bylo jim vysvětleno, o co jde.

Jednání Poslanecké sněmovny mně znovu připomnělo, jak moc je naše společnost rozdělená. Je neuvěřitelné, že si každý „honí triko“ a místo tolik nutné spolupráce vyhrává politická příslušnost, či nepříslušnost.

Při projednávání předčasných odchodů do důchodů pro záchranáře se politická rivalita plně projevila. Neřešila se podstata problému, ale kdo je ve sněmovně za koho.

Další dějství k předčasným důchodům se má odehrát ve středu 13. července. Velkým přáním všech záchranářů je, ať se poslanci dohodnou a ať zvítězí obsah nad formou.

Přílohy:
  • Zdroj: Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR