Předseda vlády Andrej Babiš jednal s vedením nemocnic Na Homolce a Motol

Předseda vlády Andrej Babiš jednal s vedením nemocnice Na Homolce a nemocnice Motol, 27. února 2020.
Předseda vlády Andrej Babiš jednal s vedením nemocnice Na Homolce a nemocnice Motol, 27. února 2020.
Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch jednali ve čtvrtek 27. února 2020 s vedením Nemocnice Na Homolce a později také s vedením Fakultní nemocnice v Motole o aktuální situaci ve zdravotnictví a plánech na rozvoj obou zdravotnických zařízení. Během jednání s řediteli mluvili členové vlády také o připravenosti obou nemocnic na boj s koronavirem.

„K dnešnímu dni máme tři velká centra nákazy, Čína, Jižní Korea a Itálie. Kvůli koronaviru jsem svolal dnes na čtrnáctou hodinu zástupce nemocnic. Byl tady ředitel Bulovky, ředitel Ústřední vojenské nemocnice, oba ředitelé Motola i Homolky, a byl tady i ředitel Státního zdravotního ústavu, který dělá všechny ty analýzy, které jsou, chvála bohu, negativní. Ještě jsem předtím, ve tři čtvrtě na dvě, volal rakouskému kancléři Sebastianu Kurzovi, abych se informoval, jak to vypadá v Rakousku. Tam jsou bohužel tři pozitivní nálezy. Jeden, který přiletěl z Jižní Koreje a dva z Itálie. Celá Evropa se koordinuje, zítra budu mluvit s italským premiérem. My zatím pozitivní nález u nás nemáme. Samozřejmě naše nemocnice jsou vybavené, mají roušky, mají respirátory, mají za úkol objednat a už si objednaly na čtyři měsíce 1,5 milionu roušek. My jsme připraveni na veškeré eventuality. Děláme oznámení pro naše turisty, když se vrací z Itálie. Nedoporučili jsme cesty občanům do oblastí nákazy,“ řekl Andrej Babiš po návštěvě fakultní nemocnice Motol. Podle slov premiéra a ministra zdravotnictví je Česká republika připravena na boj s koronavirem.

Premiér Babiš se spolu s ministrem zdravotnictví setkal s vedením Nemocnice Na Homolce. Během jednání s ředitelem nemocnice Petrem Poloučkem mluvili o investicích do budovy a vybavení, které nemocnice chystá, o chybějícím personálu a způsobech, jak přitáhnout více lidí do zdravotnické profese.

Následně předseda vlády Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch navštívili Fakultní nemocnici v Motole. Hlavními tématy jednání s vedením nemocnice byly budoucí investice, vytvoření Národního onkologického centra a stipendijní program pro studenty zdravotnických oborů.

“Máme samozřejmě velký zájem na tom, aby naše zdravotnictví bylo na špičkové úrovni, aby bylo vybaveno těmi nejlepšími přístroji. V Nemocnici Na Homolce jsme zjistili, že máme jednoho z největších odborníků na světě na gama nůž. Už tam ale nestačí kapacita a teď je k dispozici absolutně nejnovější technologie takového gama nože, který sice stojí čtyři miliony euro, nicméně já tuto investici podporuji, protože bychom byli první země v Evropě, která by takovouto technologii měla. A naši doktoři jako pan docent Liščák tady Na Homolce školí lidi z celého světa a jsou skutečnými odborníky,“ řekl premiér Babiš.

Součástí návštěvy Fakultní nemocnice v Motole bylo i diskusní setkání premiéra a ministra se zaměstnanci nemocnice. Ty zajímaly především otázky z oblasti řešení nedostatku sester, změny platových tabulek ve zdravotnictví, plánované investice v nemocnici a možné zavedení předčasných důchodů či výsluh pro zdravotnický personál.

“Pan ředitel Motola Miloslav Ludvík má připravený projekt, že bychom zainvestovali do ubytování. Takže by zde nemocnice mohly poskytnout ubytování. Na pondělním setkání jsme o tom již diskutovali s děkany nelékařských fakult. Abychom profesi zdravotní sestry dali ještě větší prestiž. Diskutovali jsme v obou nemocnicích o předčasném odchodu do důchodu, protože je to velice těžká profese, a o výsluhách. Myslím si, že by to bylo dobré, protože nedostatek sester je trvalý. V Motole chybí sto padesát sester, Na Homolce 40 sester,“ uvedl premiér.