Premiér Andrej Babiš uctil v Terezíně památku obětí nacistické perzekuce

Terezínská tryzna k uctění obětí nacistické perzekuce, 5. září 2021.
Terezínská tryzna k uctění obětí nacistické perzekuce, 5. září 2021.
Premiér Andrej Babiš, ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a ministr obrany Lubomír Metnar se v neděli 5. září 2021 na Národním hřbitově před Malou pevností v Terezíně zúčastnili Terezínské tryzny. Spolu s dalšími čestnými hosty uctili památku obětí nacistické perzekuce během druhé světové války.

Tryzna se koná v Terezíně každý rok obvykle třetí květnovou neděli na závěr Mezinárodních pamětních dní odboje jako odkaz tzv. Buchenwaldské přísahy. Obsahem této přísahy bylo prohlášení osvobozených vězňů koncentračního tábora Buchenwald v roce 1945, že neustanou v připomínání válečných událostí, dokud nebudou vymýceny všechny kořeny nacismu.

Chodím sem každý rok. Nikdy nesmíme zapomenout. Vždy tu vyslechnu silné příběhy lidí. Musíme si je připomínat,” řekl premiér Babiš po pietě v Terezíně.

Záštitu nad konáním Terezínské tryzny 2021 převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek. V rámci pietního aktu na Národním hřbitově uctili premiér Andrej Babiš a další ústavní a vládní činitelé a další hosté památku zemřelých položením věnce. Po úvodním slově ředitele Památníku Terezín Jana Roubínka a projevu předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského vystoupil s osobní vzpomínkou bývalý vězeň terezínského ghetta Hanuš Hron. Tryznu zakončil úryvek z Verdiho opery Nabucco v podání Děčínského pěveckého sboru.