Premiér Babiš jednal na summitu lídrů EU v Portu o dodávkách vakcín proti covidu i vztazích s Ruskem

Představitelé zemí Evropské unie na společné fotografii po jednáních v Portugalsku, 8. května 2021.
Představitelé zemí Evropské unie na společné fotografii po jednáních v Portugalsku, 8. května 2021.
V Portu skončil dvoudenní neformální summit EU doprovázený konferencí na vysoké úrovni k evropské sociální politice. Představitelé členských států jednali také o boji proti covidu-19 a přes videokonferenci se spojili s premiérem Indie. Předseda vlády ČR Andrej Babiš se svými protějšky hovořil také o explozích ve Vrběticích a vztazích s Ruskem.

Summit odstartovala konference k sociální politice. Český premiér vystoupil v panelu věnovaném dovednostem a inovacím. Evropská rada pak v sobotu přijala deklaraci k sociální dimenzi EU. Deklarace v rámci naplňování tzv. Evropského pilíře sociálních práv stanoví celoevropské cíle na poli zaměstnanosti do roku 2030.

Páteční neformální večeře členů Evropské rady byla věnována boji proti covidu-19. Lídři diskutovali především o dalším urychlení dodávek vakcín do EU a o mezinárodní spolupráci v této oblasti. Předseda vlády své protějšky také informoval o explozích ve Vrbětících a lídři v tomto kontextu hovořili o vztazích s Ruskem. K tématu se vrátí na příštím formálním zasedání 25. května, kde by měli přijmout písemné závěry.

„Vyzval jsem k tomu, aby Evropská rada na příštím zasedání tyto akce odsoudila a konstatovala, že jsou nepřijatelné. Když je napaden jeden členský stát, je to napadení všech. Požádal jsem také lídry, aby ještě zvážili vyhoštění aspoň jednoho ruského diplomata,“ uvedl premiér Babiš.

V sobotu pak proběhlo videokonferenční jednání členů Evropské rady s indickým premiérem Módím na kterém bylo přijato společné prohlášení o prohloubení vztahů. Řada členských států včetně ČR Indii pomáhá v boji proti epidemii covidu-19. „Symbolicky dnes náš velvyslanec předal Indii jako projev přátelství a solidarity 500 kyslíkových lahví a zároveň jsem nabídl další pomoc našich zdravotníků, dodal český premiér. Unie se s Indií také dohodla na obnovení jednání o dohodě o volném obchodu a usnadnění investic.

Na okraj summitu se předseda vlády bilaterálně setkal s francouzským prezidentem Macronem. Jednali o spolupráci v aktuálních evropských otázkách, včetně klimatu a energetiky nebo Ruska. Francie i Česká republika budou v příštím roce vykonávat předsednictví v Radě EU.