Premiér Babiš na Demografickém summitu v Budapešti vyzval Evropu ke zvýšení porodnosti a varoval před masovou migrací

Premiér Babiš vystoupil na IV. ročníku Demografického summitu v Budapešti s projevem na téma rodinná politika, 23. září 2021.
Premiér Babiš vystoupil na IV. ročníku Demografického summitu v Budapešti s projevem na téma rodinná politika, 23. září 2021.
Předseda vlády Andrej Babiš se společně s ženou Monikou ve čtvrtek 23. září 2021 na pozvání maďarského premiéra Viktora Orbána zúčastnil IV. Demografického summitu v Budapešti. V projevu před jeho účastníky ocenil úlohu rodiny v udržování ideje státu a vyzval evropské země k vyšší podpoře zvýšení porodnosti.

Mottem letošního ročníku Demografického summitu v Budapešti je „Rodina je klíč k udržitelnosti“. Mezi významnými hosty, kteří se zapojili do diskuse na toto téma, byli kromě maďarského předsedy vlády Orbána a českého premiéra Babiše i srbský prezident Aleksandar Vucić, slovinský premiér Janez Janša či bývalý viceprezident USA Mike Pence.

Premiér Babiš ve svém vystoupení vyzdvihl roli rodiny ve společnosti. „Je základem společnosti a formuje ji. Především ona tvoří povědomí sounáležitosti společnosti, a tedy vytváří i její budoucnost. Je to konec konců rodina, kdo je nositelem ideje státu,“ uvedl.

Podle předsedy české vlády je třeba zastavit pokles porodnosti, se kterým se Evropa již mnoho let potýká. „Musíme udělat všechno proto, abychom lidem umožnili mít děti, aby příchod dítěte do rodiny neznamenal velký zásah do rodinného rozpočtu. Prostě musí platit, že ten kdo přivedl na svět dítě, je tím, kdo se stará o udržitelnost naší společnosti, je tím, kdo přispěl k tomu, aby zde pokračoval náš stát a naše společnost,“ prohlásil Andrej Babiš a varoval před řešením demografické krize masovou migrací. „Masová a nekontrolovaná migrace do Evropy nemá s udržitelností naší evropské společnosti nic společného, právě naopak. Jediným skutečně udržitelným řešením proti vymírání Evropy je zvýšení porodnosti vlastního, původního obyvatelstva, což je cesta, která je společná zemím V4. Jedině tak se nedostaneme do situace jako v některých západoevropských státech, které se nám doslova před očima mění z roku na rok,“ uzavřel Andrej Babiš projev, který v plném znění naleznete na http://www.vlada.cz/cz/clenove-vlady/premier/projevy/projev-predsedy-vlady-andreje-babise-na-iv–demografickem-summitu-v-budapesti-190814/.

Již ve středu si premiér Babiš za doprovodu maďarského premiéra Orbána prohlédl v jihomaďarském městě Rözske zabezpečení maďarsko-srbské hranice. U dočasného pohraničního plotu, který tu vznikl na ochranu před nelegální migrací, se delegace setkala se členy hlídky rychlého nasazení, motorizované hlídky a pěší hlídky a prohlédla si termokamerový systém a strážní věže.

„V roce 2015 byla tato hranice poté, co byl vybudován tento plot, jedinou funkční schengenskou hranicí v schengenském prostoru,“ připomněl premiér Babiš. „Jen od 1. ledna tohoto roku do dnešního dne bylo tady zadrženo 76 tisíc ilegálních migrantů, třikrát víc než minulý rok a hlavně, co je důležité, třikrát víc pašeráků migrantů. Tito pašeráci kasírují od těchto nešťastných lidí 3 500 eur, že je dostanou do Německa,“ podotkl předseda české vlády.

Předseda české vlády také předal maďarskému premiérovi symbolický dar od Armády ČR v podobě dvou vytápěných a deseti armádních stanů. Česká vláda také projedná možnost vyslat na pomoc maďarským pohraničníkům příslušníky Armády ČR nebo Policie ČR. „Opakovaně jsem řekl, že Česká republika nebude přijímat ilegální migranty, že my budeme pomáhat zemím postiženým ilegální migrací. A také pomáháme. Pomáháme v Severní Makedonii, kde nyní máme 60 policistů, a samozřejmě jsme připraveni pomoci i Maďarsku, protože tento plot nám vlastně taky pomáhá, jelikož migranti mířící do Německa nejdou přes Českou republiku, ale musí zvolit jinou trasu,“ dodal předseda vlády.