Premiér Babiš uvedl do funkce nového ministra zahraničních věcí Kulhánka

Předseda vlády uvedl do funkce nového ministra zahraničí Jakuba Kulhánka, 21. dubna 2021.
Předseda vlády uvedl do funkce nového ministra zahraničí Jakuba Kulhánka, 21. dubna 2021.
Novým ministrem zahraničních věcí ve vládě Andreje Babiše se ve středu 21. dubna 2021 stal Jakub Kulhánek. Poté, co byl jmenován do funkce prezidentem republiky, uvedl předseda vlády nového ministra do úřadu v Černínském paláci.

Jakub Kulhánek nahradil ve funkci 1. místopředsedu vlády Jana Hamáčka, který byl pověřen vedením Ministerstva zahraničních věcí dočasně. Jan Hamáček novému ministrovi za účasti premiéra úřad osobně předal.

„Jsem velice rád, že jsem mohl uvést do funkce nového ministra zahraničí pana Kulhánka. Pan ministr je jmenován do funkce skutečně ve velice těžké době, v situaci, kdy bude hned řešit věci národního zájmu. Jednak ho čeká setkání s ruským velvyslancem, kde Česká republika musí reagovat na neoprávněné vyhoštění našich diplomatů, a dále ho čeká debata s našimi spojenci, kdy samozřejmě žádáme o podporu našich kroků proti bezprecedentnímu útoku ruských agentů na našem území,“ uvedl předseda vlády. „Přeji novému ministrovi hodně zdaru a těším se na další spolupráci,“ dodal premiér Babiš.

Kromě aktuálních zahraničněpolitických problémů čeká nového ministra také úkol pomoci při dalším posilování české ekonomické diplomacie, prosazování českých národních zájmů na mezinárodním poli, řešení aktuálních problémů s cestováním českých občanů v souvislosti s epidemií covid-19 či podíl na přípravách českého předsednictví v Radě EU v roce 2022.