Premiér Fiala přijal v Kramářově vile předsedu vlády Arménské republiky Nikolu Pašinjana

Premiér Petr Fiala se setkal se svým arménským protějškem Nikolem Pašinjanem, 4. května 2023.
Premiér Petr Fiala se setkal se svým arménským protějškem Nikolem Pašinjanem, 4. května 2023.

Předseda vlády ČR Petr Fiala přijal ve čtvrtek 4. května v Kramářově vile předsedu arménské vlády Nikolu Pašinjana. Během setkání řešili především možnosti další obchodní a hospodářské spolupráce a podepsali Společné prohlášení o bilaterálních vztazích mezi Českou republikou a Arménskou republikou, které například zmiňuje společný pohled na lidská práva, právní stát a demokratické principy.

Premiér Fiala připomněl, že letos je to již 30 let od začátku vzájemných bilaterálních vztahů, které jsou na výborné úrovni. Český premiér ocenil, že zpráva Evropského parlamentu z letošního března označuje Arménii za lídra demokracie ve svém regionu. 

„My jsme se shodli dnes na jednání s panem premiérem, že si velmi ceníme toho, že naše vztahy jsou přátelské, že sdílíme společné demokratické hodnoty a to jsme také potvrdili podpisem Společného prohlášení o bilaterálních vztazích. Oba také doufáme v rozšíření naší spolupráce na různých úrovních,“ uvedl premiér Fiala. 

Arménie je jednou z prioritních zemí českého programu transformační spolupráce. Zaměřuje se zejména na podporu aktivní občanské společnosti, lidských práv a nezávislých médií. ČR vidí potenciál v dalším rozvíjení ekonomické spolupráce a spolupráce v oblasti vědy, výzkumu a vzdělávání.

„Čeští vědci se podílejí na zvyšování bezpečnosti jaderné elektrárny Metsamor. Naše společnost Škoda JS se podílí na její pravidelné údržbě. A i to je příklad té naší úzké spolupráce. ČR může také Arménii nabídnout množství informačních technologií třeba v sektoru smart cities, které jsme představili na konferenci, kterou pořádalo české předsednictví v Radě EU pro země Východního partnerství,“ oznámil premiér Fiala

Spolupráce se rozvíjí i v oblasti leteckého průmyslu. Velmi dobře se vyvíjí záměr výroby malých letadel českou společností Balus Tech, která v arménském městě Stepanavan rekonstruuje letiště, které zničilo zemětřesení a chystá zde i svou vlastní výrobu. V oblasti vzdělávání byl na Masarykově univerzitě v Brně letos v únoru otevřen Kabinet pro arménské umění a kulturu a od roku 2014 je také obnovena výuka arménštiny na Karlově univerzitě.  

Premiér Fiala také uvedl, že Česká republika nezavírá oči před problémy, kterým Arménie čelí: „Jsme si vědomi obtížné situace geopolitické, geografické, historické. Jsme znepokojeni humanitární situací v Náhorním Karabachu způsobenou blokádou Lačinského koridoru. Souhlasíme tady plně se stanoviskem Evropské unie a je potřeba udělat všechny kroky k tomu, které povedou k udržitelnému míru a stabilitě na jižním Kavkaze,“ uzavřel premiér Fiala.