Premiér Fiala se v polské Karpaczi zúčastnil Ekonomického fóra a obdržel cenu Člověk roku

Premiér Petr Fiala se zúčastnil Ekonomického fóra v polské Karpaczi, 6. září 2022.
Premiér Petr Fiala se zúčastnil Ekonomického fóra v polské Karpaczi, 6. září 2022.
Předseda vlády Petr Fiala se v úterý 6. září 2022 zúčastnil v polském lázeňském městě Karpacz Ekonomického fóra. Na úvod konference převzal ocenění Člověk roku 2022. Jednal také se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckim o možnostech snížení o vysokých cen energií, o kterých budou v pátek jednat ministři členských států na jednání Rady pro energetiku. Oba lídři diskutovali také o obnovení spolupráce na přípravě plynovodu Stork II, který je pro českou energetickou bezpečnost důležitý.

Ocenění Člověk roku 2022 předal Petru Fialovi polský premiér Mateusz Morawiecki. „Tuto cenu beru jako uznání našeho společného úsilí, které pomohlo přinést novou dynamiku polsko-českým vztahům,“ uvedl premiér Fiala. „Cítím ale také rozpaky, protože si myslím, že skutečnými lidmi roku jsou ti, kteří dnes bojují na Ukrajině a nasazují svůj život za nezávislost, svobodu a evropské hodnoty,“ dodal český předseda vlády. Cena se uděluje každoročně na počátku zasedání fóra. V minulosti toto ocenění obdrželi například Lech Wałęsa či Jan Pavel II. V roce 2006 tuto cenu získal bývalý prezident ČR Václav Havel.

Oba premiéři jednali zejména o možnostech řešení vysokých cen energií, které budou hlavním tématem pátečního zasedání Rady EU pro energetiku. Ta by měla pověřit Evropskou komisi, aby nalezla co nejrychlejší legislativní řešení stávající energetické krize. „Shodli jsme se, že je potřeba najít evropské řešení a zasáhnout do cen energií tak, aby byly přijatelné pro občany a firmy. Jsem rád, že i v tomto máme jasnou shodu,“ sdělil Fiala s tím, že svůj polský protějšek informoval, že Česko připravuje i národní řešení pro případ, že se nepodaří dosáhnout shody na evropské úrovni.

Dalším tématem jednání byl plynovod Stork II, který je pro českou energetickou bezpečnost extrémně důležitý. „Jsem rád, že premiér Morawiecki chápe význam tohoto propojení pro ČR a doufám, že již brzy dojde k pokroku na pracovní úrovni. Díky tomuto plynovodu by Česká republika získala přístup k existujícím i plánovaným terminálům LNG na pobřeží Baltského moře,“ uzavřel Petr Fiala.

Letošní ročník konference se koná pod heslem „Evropa na pozadí nových výzev“. Očekává se účast více než 4.000 delegátů.