Premiér Fiala se zúčastnil výstavy Země živitelka

Premiér Petr Fiala se zúčastnil zahájení agrosalonu Země živitelka, 25. srpna 2022.
Premiér Petr Fiala se zúčastnil zahájení agrosalonu Země živitelka, 25. srpna 2022.
Předseda vlády Petr Fiala ve čtvrtek 25. srpna 2022 zahájil v Českých Budějovicích mezinárodní agrosalon Země živitelka. S úvodními projevy vystoupili také prezident republiky Miloš Zeman, ministr zemědělství Zdeněk Nekula, předseda Senátu Miloš Vystrčil, hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba, primátor města České Budějovice Jiří Svoboda a další řečníci. Premiér si poté s ministry prohlédl několik expozic.

Hlavním tématem výstavy je letos Budoucnost české krajiny. „Krajině, na níž jsme všichni závislí, toho pořád dost dlužíme. Krajina se potýká nejen s aktuálními problémy souvisejícími se změnou klimatu, ale také s následky chybných kroků druhé poloviny 20. století. To jsou problémy, které musíme napravovat, je to běh na dlouhou trať, ale je to věc, které se nemůžeme vyhnout,“ uvedl v projevu premiér.

Petr Fiala zdůraznil, že důležitým úkolem pro vládu je potravinová bezpečnost. „To například znamená zajistit rezervy, abychom neměli kritický nedostatek základních potravin v případě nouze, nebo také zabránit kritické degradaci půdy či nedostatku vody, který by v Česku pěstování plodin znemožnil. A součástí naší snahy o potravinovou bezpečnost je i naše snaha přispět k odvrácení globální potravinové krize, která hrozí v důsledku války. Je to pro nás důležitý úkol jak v bilaterálních jednáních, tak v rámci našeho předsednictví v Radě Evropské unie,“ řekl v úvodu výstavy předseda vlády.

Evropa i celý svět se nyní potýkají s následky ruské agrese na Ukrajině, která má zásadní dopad na zemědělství a světový trh s potravinami a vede k růstu cen a menší dostupnosti zboží. „Musíme si přiznat, i když to není dobré konstatování, že období jakési jistoty, stability na nějakou dobu skončilo. Musíme se připravit na významné výkyvy – cen, mezinárodní situace i počasí. Tedy tomu, čemu my všichni a zemědělci především, čelíme. Čekají nás méně klidné roky, než jsme byli zvyklí. Jsem přesvědčen, že děláme všichni všechno pro to, aby dopad na české občany byl co nejmenší a, že to společně zvládneme,“ dodal premiér Fiala.

Premiér také spolu s členy vlády navštívil expozice Ministerstva zemědělství ČR, Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu, Agrární komory, Celostátní sítě pro venkov a jejích partnerů nebo Jihočeského kraje či stánek firmy Zetor.

Celý projev předsedy vlády je dispozici zde:
https://www.vlada.cz/cz/clenove-vlady/premier/projevy/projev-premiera-fialy-na-zahajeni-48–rocniku-vystavy-zeme-zivitelka-198503/