Premiér Fiala zahájil pravidelné bilanční návštěvy ministerstev

Tisková konference premiéra Petra Fialy a ministra dopravy Martina Kupky po bilanční návštěvě, 23. srpna 2022.
Tisková konference premiéra Petra Fialy a ministra dopravy Martina Kupky po bilanční návštěvě, 23. srpna 2022.
O plnění programového prohlášení vlády a aktuálních problémech zejména na železnici a jejich řešení, hovořil v úterý 23. srpna 2022 premiér Petr Fiala s ministrem dopravy Martinem Kupkou. Ministerský předseda tak zahájil sérii bilančních schůzek s jednotlivými členy vlády, jejichž účelem je získání detailních informací o tom, co se ministrům podařilo, a na co je naopak potřeba se ještě více soustředit. Po jednání na ministerstvu dopravy předseda vlády zdůraznil, že stát letos otevře více než 25 kilometrů nových dálnic a v příštím roce dokončí dalších více než 40 kilometrů.

Premiér Petr Fiala prozradil, že bilanční schůzky začal na Ministerstvu dopravy proto, že dopravní infrastruktura je jednou z prioritních oblastí vlády. „Před osmi měsíci a pěti dny jsem uváděl do funkce pana Martina Kupku a bylo to v době, kdy ministerstvo nemělo plnohodnotného ministra, nemělo zajištěné nutné a slibované výdaje a to jak na výstavbu, tak na provoz rezortu. Celou řadu těchto problémů se panu ministrovi Martinu Kupkovi a jeho týmu podařilo vyřešit,“ konstatoval premiér, podle něhož se objevily nové oblasti, se kterými si pan ministr musí poradit.

„V souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině musí ministerstvo řešit zvyšující se ceny stavebních materiálů a jejich nedostatek, a také vysoké ceny energií. Stavět se ale ministerstvu daří a já věřím, že tomu tak bude i nadále,“ uvedl předseda vlády. Ve výstavbě je nyní celkem 238,7 km dálnic a silnic I. třídy. Dálnic “na zelené louce“ je rozestavěno 150,6 km (D4 z Příbrami do Písku, D3 z Českých Budějovic směrem k Rakousku, D55 u Uherského Hradiště, D35 na Mohelnici). Na silnicích I. třídy se buduje dohromady 88,1 km (obchvaty obcí Církvice, Mělník, Karviná, Havlíčkův brod atd.). Ještě letos otevřeme 25 kilometrů nových dálnic a dalších 40 kilometrů dokončíme příští rok,“ řekl Petr Fiala.

Tématem byla také současná situace na železnici a to zejména špatná koordinace jednotlivých prací, kdy občané denně čelí velkým zpožděním na řadě klíčových tratí. Příkladem je železniční koridor mezi Prahou a Brnem, nebo Prahou a Ostravou. Pan ministr mne ujistil, že ministerstvo bude ve spolupráci se Správou železnic koordinovat práce na hlavních koridorech tak, aby se podobná situace jako letos už neopakovala. Byl jsem také informován o tom, že situace na hlavním koridoru z Prahy do Brna se zlepší na konci září. Pan ministr mě také ujistil, že udělali potřebné kroky k tomu, aby se situace do budoucna neopakovala a stavby byly lépe koordinovány,“ dodal premiér.

Bilanční rozhovory s ministry budou pokračovat opět v příštím týdnu. V úterý 30. srpna 2022, tedy symbolicky dva dny před zahájením školního roku, zamíří předseda vlády Petr Fiala Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, kde se sejde s ministrem školství Vladimírem Balašem. Bavit se budou o probíhajících změnách ve vzdělávání.