Premiér Petr Fiala navštívil Ministerstvo zemědělství

Tisková konference po bilanční návštěvě premiéra Petra Fialy na Ministerstvu zemědělství, 8. prosince 2022.
Tisková konference po bilanční návštěvě premiéra Petra Fialy na Ministerstvu zemědělství, 8. prosince 2022.
Již sedmou ze série bilančních návštěv uskutečnil předseda vlády Petr Fiala ve čtvrtek 8. prosince. Tentokrát se premiér setkal s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou. Na programu jednání byl kromě plnění programového prohlášení a aktuální energetické krize, která dopadá i na zemědělce i Strategický plán Společné zemědělské politiky na období 2023-2027. Díky němu dostane české zemědělství v příštích letech přibližně 200 miliard korun.

Kvůli covidové pandemii a ruské agresi na Ukrajině se do složité situace dostalo také zemědělství a potravinářství. Zemědělci, ale i potravináři museli čelit zejména rostoucím cenám energií, hnojiv a pohonných hmot. „Přes to všechno byl po celou dobu zajištěn dostatek potravin. Za to si všichni, kteří pracují v těchto oborech, zaslouží velké poděkování,“ řekl po setkání s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou premiér Petr Fiala, který zároveň ocenil, že jeho ministerstvo bylo prvním ze sektorů, které zajistilo a už vyplatilo mimořádnou pomoc za zvýšené ceny energií, hnojiv, krmiv a pohonných hmot. „Pomoc ve výši 831 milionů korun dostali převážně chovatelé prasat, drůbeže, dojnic, ale i pěstitelé brambor a jablek,“ zmínil premiér.

Dalším tématem jednání byl takzvaný Strategický plán Společné zemědělské politiky na období 2023-2027. Ten České republice po mnoha měsících vyjednávání schválila Evropská komise a české zemědělství díky němu dostanu v příštích letech přibližně 200 miliard korun. Nový Strategický plán se zaměří na udržitelné zemědělství a ekologické hospodaření s ohledem na životní prostředí. Současně také zajistí dostatečnou podporu i pro větší podniky, které budou hospodařit v souladu s dotačními pravidly. „Chci zároveň pana ministra ocenit, že ustál obrovský tlak kvůli změnám ve Strategickém plánu, díky kterým efektivně podpoříme hospodaření hlavně menších a středních zemědělců, kteří byli v minulých letech znevýhodněni na úkor velkých,“ uvedl předseda vlády s tím, že je přesvědčen, že nově nastavený plán přinese spravedlivější rozdělování dotací a pomůže ke zlepšení zemědělského hospodaření s ohledem na krajinu a životní prostředí.

Premiér s ministrem hovořil také o programovém prohlášení vlády a vyzdvihli především novelu zákona o významné tržní síle, která umožní větší transparentnost trhu a možnost lepších kontrol nekalých obchodních praktik. „Zákon pomůže hlavně českým a moravským zemědělcům, potravinářům a ostatním subjektům, které svou každodenní činností vytvářejí zemědělský a potravinový řetězec,“ je přesvědčen předseda vlády.

Závěrem premiér Petr Fiala zhodnotil české předsednictví v Radě EU v oblasti zemědělství. Ministerstvo dosud uspořádalo čtyři neformální Rady pro zemědělství a rybolov. České předsednictví je v evropských zemích hodnoceno jako úspěšné. „Rada se musela zabývat především dopady války na Ukrajině na dostatek a cenu potravin v Evropě a ve světě. Potraviny totiž jsou klíčová komodita, která má potenciál způsobovat napětí a vyvolávat migrační vlny, pokud je potravin nedostatek,“ uzavřel premiér.

Bilanční rozhovory s ministry budou pokračovat i nadále. Účelem schůzek je podle Petra Fialy získání detailních informací o tom, co se ministrům podařilo a v čem je naopak potřeba se ještě víc soustředit.