Premiér Petr Fiala v Praze jednal s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem

Premiér Petr Fiala s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem na tiskové konferenci, 13. ledna 2022.
Premiér Petr Fiala s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem na tiskové konferenci, 13. ledna 2022.
Předseda vlády ČR Petr Fiala se ve čtvrtek 13. ledna 2022 v Praze setkal s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem. Hlavními tématy jednání byly přípravy českého předsednictví v Radě EU, nadcházející zasedání Evropské rady a další aktuální evropské otázky.

Ve čtvrtek 13. ledna 2022 přivítal premiér Petr Fiala v Praze předsedu Evropské rady Charlese Michela. „Jsem rád, že se toto setkání mohlo uskutečnit a mohli jsme debatovat o věcech, které jsou pro Českou republiku důležité a jsou nepochybně důležité i pro spolupráci evropských zemí,“ konstatoval předseda vlády.

Hlavním tématem jednání byly přípravy nadcházejícího českého předsednictví v Radě EU, kterého se Česká republika ujme ve druhé polovině letošního roku. Premiér Petr Fiala s Charlesem Michelem diskutoval především o politických prioritách, které vláda pro historicky druhé předsednictví připravuje, a o neformálním zasedání Evropské rady, které by se mělo v Praze uskutečnit na podzim.

„To je pro nás samozřejmě důležité téma. Já jsem velmi ocenil postřehy a rady pana předsedy Evropské rady. Jsou to pro nás důležité věci, které určitě využijeme při přípravě evropského předsednictví,“ prohlásil Petr Fiala.

Premiér Fiala s předsedou Evropské rady Michelem hovořil dále také o klíčových tématech a organizaci nadcházejícího summitu EU a Africké unie a nejbližších zasedání Evropské rady. V neposlední řadě se jednání věnovalo také dalším aktuálním evropským otázkám, jako jsou ceny energií v EU, balíček Fit for 55 nebo akt k taxonomii.

„Měl jsem možnost panu prezidentu Michelovi sdělit pozici české vlády a České republiky, náš přístup ke klimatické změně i to, že považujeme za důležité, abychom mohli mít jádro jako čistý podporovaný zdroj. Považujeme za důležité také to, aby plyn byl přechodným zdrojem. Země jako Česká republika se svými přírodními podmínkami potřebuje tyto zdroje mít obsaženy v taxonomii i v budoucím rozhodování Evropské unie. Je to důležité pro naši prosperitu a pro naše občany,“ popsal průběh jednání premiér Petr Fiala.

„Jsem opravdu velice rád, že se tato návštěva uskutečnila, že jsme nastavili osobní komunikaci, a těším se na další spolupráci,“ uzavřel předseda vlády.