Summit se věnoval i restartování evropské ekonomiky po koronavirové krizi. Evropská Komise chystá nový návrh víceletého finančního rámce a také návrh na nový fond obnovy. Podle včerejší dohody francouzského prezidenta Macrona a německé kancléřky Merkelové by objem fondu obnovy mohl dosáhnout 500 miliard eur za první tři nebo čtyři roky příštího evropského víceletého finančního rámce.
„500 miliard eur je obrovská částka, takže určitě bude důležité vědět, za jakých podmínek ji částku Evropská komise získá, a také jaká bude splatnost. Na tyto otázky ještě nemáme odpovědi. Mají to ratifikovat národní parlamenty, což je důležité. Bavili jsme se samozřejmě o tom, jak tyto peníze použít.” uvedl po jednání premiér Babiš. Předsedové vlád V4 i kancléřka Merkelová se shodli, že nejdůležitější je správně analyzovat dopady krize v jednotlivých členských státech, jejich potřeby a co nejvíce využít nástroje na podporu investic. „Já myslím, že je dobře, že Evropská komise v rámci této krize byla flexibilnější a je důležité, abychom dokázali flexibilitu zachovat i nadále, protože jen tak budeme moci tyto peníze čerpat na to, co my potřebujeme,“ řekl předseda vlády.
Dalším tématem summitu bylo sladění uvolňování opatření na hranicích ve střední Evropě. „Já jsem při jednání s paní kancléřkou vyjádřil přání, že pokud je termín otevírání hranic mezi Rakouskem a Německem stanoven na 15. června, a jak mě informoval ministr zahraničí Petříček, i Rakousko místo původního termínu 8. června také mluví o 15. červnu, tak by bylo fajn, aby se 15. června otevřely i naše hranice s okolními zeměmi – s Německem, Rakouskem, Slovenskem a Maďarskem,“ dodal český premiér.
Kancléřka Merkelová také seznámila premiéry zemí V4 se svými plány pro nadcházející německé předsednictví v Radě EU. Německo má před sebou velké výzvy, celou řadu konkrétních témat – chce se zaměřit zejména na globální roli EU ve světě, posílení konkurenceschopnosti, obchodní vztahy s USA s Čínou a zlepšení bezpečnostní situace.