Přerovská Meopta jede naplno, chybějí ale odborníci

V květnu minulého roku prolétla médii alarmující zpráva – největší zaměstnavatel v regionu, přerovská Meopta, propouští zaměstnance. O práci přišlo okolo čtyř set lidí. Na nepříznivé situaci podniku se podepsal pokles zakázek v důsledku celosvětové pandemie. Okolnosti neulehčovalo ani převzetí podniku novým managementem.
 
Zesnulého majitele firmy Paula Rausnitze, který dovedl Meoptu ke globálnímu úspěchu, vystřídal v čele společnosti jeho synovec Gerald Rausnitz. Nástup nového majitele znamenal pro místní odboráře nový styl komunikace. Ne vždy se dařilo najít vzájemné porozumění. Po roce mohou zaměstnanci konstatovat, že se jim podařilo s vedením nalézt společnou řeč. Poslední vývoj přerovského podniku rovněž potvrzuje výsledky průzkumů, které se shodují na tom, že český průmysl se rychle zotavuje. V Přerově nabírají nové zaměstnance a podniku se daří.
 
Válečný veterán Paul Rausnitz, který přerovskou Meoptu v 90. letech zachránil a vybudoval z ní prosperující podnik na výrobu sportovních dalekohledů, puškohledů a speciálních optických přístrojů, byl známý svým filantropickým postojem k zaměstnancům i celému regionu. Za své aktivity obdržel čestné občanství¨města Přerova a vysloužil si přezdívku „přerovský Baťa“. Vizionář, nositel státního vyznamenání Medaile za zásluhy I. stupně, laureát Ceny Arnošta Lustiga, nositel ceny Gratias Agit a řady dalších ocenění zemřel 11. listopadu 2018 ve věku 90 let.
 
V jeho nástupci Geraldovi firma získala manažera se zkušenostmi z tvrdého konkurenčního prostředí světového byznysu, ale ne všem zaměstnancům zvyklým na takřka rodinné prostředí firmy pragmatický management nového vedení vyhovoval. Do budování vztahů navíc zasáhla nastupující pandemie.
 
Podle předsedy ZO OS KOVO Meopta Přerov, a. s., Davida Olši leccos ze začátku skřípalo. „Po změně majitele došlo ke kompletní výměně top managementu a změně
firemní politiky. Paul Rausnitz se zaměřoval více na sportovní optiku a jeho cílem bylo zaměstnat co nejvíce lidí v přerovském regionu, i když se to promítalo v nižších mzdách. Nový majitel Gerald Rausnitz se více zaměřil na polovodičovou optiku a sportovní optiku nakupuje v zemích dálného východu. Jeho firemní politika je zaměřená na výkon firmy
a její přebudování v hi-tech firmu světového významu. V jednom rozhovoru, který jsme spolu vedli, zmínil důležitou věc: Dalekohled a puškohled dnes umí vyrobit kdekdo, ale hi-tech výrobky, na které jsme se zaměřili, umí vyrobit málokdo. Ze začátku komunikace trochu skřípala, protože nové vedení přijímalo opatření, která dle názoru odborářů šla
dělat jinak a hlavně citlivěji,“ upřesňuje David Olša.
 
Odborníky jsme měli udržet
Pandemie znamenala pro Meoptu rušení zakázek a nutnost přistoupit na tolik nepopulární propouštění. Podnik tak přišel o část kvalifikovaných zaměstnanců, kteří se dnes těžce hledají. Ve světle současného stavu, kdy průmyslové podniky chytají druhý dech a ve výrobě je nedostatek lidí, se nabízí otázka, zda je propouštění jediným možným řešením.
 
Podle předsedy Olši se pokles zaměstnanců bude vyrovnávat s obtížemi. „Zákazníci přestali odebírat naše výrobky a více než půl roku byl polovodičový průmysl zcela ochromen. To se ovšem koncem roku 2020 změnilo a v letošním roce už vyrábíme naplno. Objednávky se ještě navyšují, protože vyrábíme komponenty do zařízení na výrobu čipů, po kterých je obrovský hlad. Mnohé firmy kvůli jejich nedostatku omezují výrobu. Na tento popud byla vládou schválena investiční pobídka pro stavbu nové haly v Meoptě pro
rozšíření a zefektivnění výroby. S tím jde ruku v ruce nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců. Dle názoru odborů se mělo propouštění v průběhu pandemické krize lépe promyslet a kvalifikované zaměstnance udržet za každou cenu. Dnes je v Meoptě zaměstnáno 1750 lidí, a to je značný pokles oproti 2200 na začátku minulého roku,“ zdůrazňuje David Olša.
 
Mzda poroste, slibuje vedení
Kvalitní sociální dialog byl v Meoptě od 90. let důkazem dobré firemní kultury. Na jeho fungování měli zásluhu zástupci obou stran. Zesnulý majitel firmy Paul Rauschnitz, bývalý generální ředitel Ing. Vítězslav Moťka a předseda odborů David Olša nastavili laťku vysoko. Nový management chce podle svých slov na dobré vztahy navázat.
 
„Naší největší devizou jsou naši lidé. Chci každému z „meopťáků“ poděkovat za energii a úsilí, které vynakládají s cílem udělat z naší firmy lepší místo,“ přibližuje svoji filozofii na firemním webu nový prezident společnosti Gerald Rausnitz.
 
Předseda místních odborů potvrzuje, že kolektivní vyjednávání probíhá se vzájemným respektem. „Co se vyjednávání týká, bylo nejdůležitější udržet kolektivní smlouvu, což
se po oboustranných ústupcích podařilo. KS je uzavřena do konce příštího roku s podmínkou, že o mzdách se bude jednat každý rok. Předpokládám, že o mzdách na rok 2022 začneme jednat v průběhu září. Závěrem můžu shrnout, že Meoptě se v letošním roce nebývale daří. Stejně jako spoustu dalších firem na Moravě ji trápí nedostatek kvalifikovaných pracovníků, a to se jen tak nezmění. Bude potřeba se zaměřit na stabilizaci stávajících zaměstnanců a vytváření podmínek, které budou atraktivní pro nové uchazeče o práci. K otázce mzdové politiky vedení společnosti oznámilo, že by se v časovém horizontu dvou let chtělo dostat až o 10 % nad průměrnou mzdu olomouckého kraje,“ dodává předseda ZO OS KOVO Meopta Přerov, a. s., David Olša.
 
  • Zdroj: OS KOVO, Kovák