Preventivní testování žáků a studentů se rozšíří na další okresy

Preventivní antigenní testování žáků a studentů základních, speciálních a středních škol a konzervatoří se od 8. listopadu rozšíří o další okresy, v nichž narostl počet nově nakažených osob nemocí covid-19 nad hranici stanovenou Ministerstvem zdravotnictví. Změnu mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví schválila vláda Andreje Babiše na mimořádném jednání v pondělí 1. listopadu 2021.

Dvoukolovému antigennímu testování se ve dnech 8. a 15. listopadu budou muset podrobit všichni žáci a studenti základních a středních škol, kteří nedoloží potvrzení o prodělaném očkování, nemoci nebo platný test (tzv. OTN) v dalších 22 okresech České republiky a v hlavním městě Praze. Jedná se o okresy Beroun, Kolín, Praha-západ, Praha-východ, Strakonice, Český Krumlov, Domažlice, Klatovy, Plzeň-město, Rokycany, Louny, Olomouc, Šumperk, Jihlava, Blansko, Brno-město, Vyškov, Frýdek-Místek, Nový Jičín, Kroměříž, Vsetín a Zlín.

Jedná se o regiony, v nichž sedmidenní výskyt nově zjištěných případů onemocnění covid-19 překročil ke dni 30. října hodnotu 300 na 100 tisíc obyvatel. Tuto hranici stanovilo Ministerstvo zdravotnictví jako limitní pro spuštění preventivního testování ve školách už 27. října, kdy nařídilo povinné testy ve školách v okresech České Budějovice, Ostrava-město, Prostějov, Prachatice, Brno-venkov, Přerov, Opava a Karviná. První vlna testů v těchto regionech proběhla dnes, druhé kolo se bude konat za týden, tedy 8. listopadu.

Vláda zároveň rozhodla pro toto plošné testování uvolnit ze skladů Správy státních hmotných rezerv dalších 2 621 500 kusů testů určených k samotestování k detekci antigenů SARS-CoV-2 z přední části nosu s názvem SARS-COV-2 Antigen Rapid Test Cassette. Tyto testovací sady pořídilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ve spolupráci se Správou státních hmotných rezerv na základě usnesení vlády ze dne 6. dubna 2021 č. 352 a nyní budou prostřednictvím Hasičského záchranného sboru rozvezeny do škol, které mají za povinnost žáky otestovat.

Výsledky mimořádného jednání vlády naleznete na http://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vysledky-mimoradneho-jednani-vlady-1–listopadu-2021-191502/.