Vláda chystá trestní oznámení na Bohemia Energy. Předseda ODS Petr Fiala nechce nová plošná opatření kvůli cenám energií

Dosluhující premiér Andrej Babiš (ANO), podle zpravodajství České televize, v neděli oznámil, že současná vláda připravuje trestní oznámení na společnost Bohemia Energy. Podle něho své klienty podvedla. Kromě konce jednoho z dodavatelů energií řeší stát také jejich zdražování. Kandidát na premiéra Petr Fiala (ODS) ale odmítá nová plošná opatření kvůli rostoucím cenám. Uvedl to v pořadu Partie televize CNN Prima News. Trvá na tom, že kdo nebude mít dost peněz na elektřinu nebo plyn, bude moci využít příspěvek na bydlení.

Nynější vláda kvůli ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy připravuje trestní oznámení pro podezření na podvodné jednání, oznámil v neděli premiér Babiš na sociálních sítích. Babiš chování skupiny označil za neuvěřitelné, Bohemia Energy podle něj své klienty podvedla.

Dosluhující vláda by v té souvislosti měla také znovu schválit uzákonění hromadné žaloby a návrh předložit nové sněmovně. V minulém funkčním období vláda premiéra Andreje Babiše tento institut nestihla v parlamentu prosadit.

„Všem poškozeným teď doporučuji, abyste se koordinovali a postupovali jednotně vůči této skupině firem,“ uvedl premiér.

Bohemia Energy ukončila činnost v polovině měsíce a jejích zhruba 900 tisíc odběratelů si musí hledat nového dodavatele energií. Ukončení činnosti oznámily i další firmy s tisíci odběrateli. Dodavatelé poslední instance ale některým lidem předepsali i několikanásobné zálohy oproti původním dodavatelům.

Premiéra A. Babiš, stejně jako ministerstvo průmyslu a obchodu a současně i Energetický regulační úřad, rovněž doporučil, aby lidé co nejrychleji od dodavatelů poslední instance přešli ke standardnímu dodavateli energií. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) budou mít potom lepší cenu a také budou moci lépe řešit individuální problémy, například skrze splátkové kalendáře.

Ministr K. Havlíček v minulosti hovořil o energetických šecích pro nízkopříjmové domácnosti. Později uvedl, že asi desetina českých domácností bude mít nárok na jednorázové dávky. Podle Petra Fialy ale není potřeba žádný nový mechanismus. Trvá na tom, že je možné použít to, co již existuje.

„My jsme řekli, že je možné využít příspěvek na bydlení. Pokud mají být nějaké další dávky, bavme se o tom, ale nemůže to být tak, jak říká ministr Havlíček, to znamená plošně,“ řekl Petr Fiala. Nechce „pomáhat plošně všem, když v největší krizi jsou jenom někteří“.

Podpořit naopak podle kandidáta na předsedu vlády potřebují lidé, jejichž dodavatel energií skončil a své zákazníky přenechal dodavatelům poslední instance. Ministr K. Havlíček nyní jedná s Energetický regulačním úřadem o stanovení cenového stropu na zálohy za energie.

Petr Fiala se zmínil o něčem podobném, domnívá se však, že je potřeba domluvit se přímo s dodavateli poslední instance a poskytnout jim státní půjčku nebo garanci. „Musí to fungovat tak, že se stanoví maximální částka, procento, o kterou je možné zvýšit zálohy,“ nastínil. Jde, podle něho, o „pomoc odběratelům prostřednictvím dodavatelů“.