Program Antivirus v březnu neskončí! Pracovní místa bude chránit dál

Podpora pracovních míst v březnu neskončí. Program Antivirus se prodlouží do konce dubna. Ministerstvo práce a sociálních věcí našlo cestu, jak dodržet pravidla poskytování veřejné podpory kvůli COVID-19 a zajistit další fungování programu. A to díky schválení prodloužení tzv. Dočasného rámce. Vláda pak mohla podpořit další fungování Antiviru.
 
„Dokud v Česku nebude fungovat stálý nástroj na podporu pracovních míst, je nutné, abychom ochránili zaměstnance jinak. Podařilo se nám najít řešení, abychom nemuseli končit s programem Antivirus. Až do finálního schválení Kurzarbeitu půjde o nejúčinnější a zároveň jedinou pomoc cílenou na zaměstnance,“ vysvětluje ministryně práce
a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).
 
Díky prodloužení tzv. Dočasného rámce, který určuje pravidla veřejné podpory poskytované kvůli epidemii COVID-19, bylo možné udržet stávající úspěšný program Antivirus. Vláda pak včera schválila jeho prodloužení do 30. dubna 2021. Zároveň se mění některé parametry tak, aby peníze pomohly více zaměstnavatelům a zamezilo se jejich zneužívání.
 
Co se změní?
MPSV zohlednilo pravidla Evropské komise pro podporu hospodářství členských států při s šíření koronavirové nákazy. Dojde ke zvýšení limitu čerpání všech státních podpor včetně programu Antivirus jedním zaměstnavatelem z 800 000 EUR na 1,8 mil. EUR, což dle aktuálního kurzu odpovídá navýšení možnosti poskytnout takovéto podpory
v souhrnné výši až 46 521 000 Kč. V praxi to znamená, že příspěvek v režimu Antivirus Plus, který je poskytován uzavřeným provozům, bude moci být poskytnut po delší dobu
a širšímu okruhu zaměstnanců.
 
Příspěvek bude nadále poskytován jen na ty zaměstnance, jejichž pracovní poměr ke dni podání měsíčního vyúčtování vyplacených náhrad mezd trvá alespoň tři měsíce.
Tato podmínka zamezí vzniku nových pracovních poměrů vytvořených zaměstnavatelem výhradně za účelem získání příspěvku. V tomto případě se jedná o reakci na praktické poznatky některých pracovišť Úřadu práce České republiky a snahu Ministerstva práce a sociálních věcí ještě více zefektivnit poskytování prostředků státního rozpočtu.
 
Jak Antivirus pomáhá?
Do programu se zapojila každá 4. firma v soukromé sféře. Nejčastěji šlo o firmy z oblasti velkoobchodu a maloobchodu (23 %), ubytování, stravování a pohostinství (19 %)
a zpracovatelského průmyslu (16 %). Z programu byl podpořen každý 4. zaměstnanec. U průměrného příspěvku přispělo MPSV na dvě jeho měsíční výplaty. Díky Antiviru se míra nezaměstnanosti stále drží v přijatelných mezích. Pouze 3,9 % nově nezaměstnaných osob po 1. březnu přišlo na Úřad práce ČR z podniků, které využívaly Program Antivirus. Riziko ztráty zaměstnání v podnicích zapojených do Antiviru tak bylo mnohem nižší než u podniků, které do programu nevstoupily.
 
Jednotlivé režimy
Antivirus A je určený pro podniky s nuceným omezením provozu a zaměstnanci v karanténě. A+ je určen pro podniky, které byly uzavřené v souvislosti s vládním nařízením (například restaurace, fitness apod.). V režimu B stát přispívá na náhrady mezd zaměstnanců v podnicích, na které koronavirová krize dopadla nepřímo. Například skrze pokles odbytu nebo dodávek vstupů. Přehled čerpání z programu ZDE.
 
 
  • Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí