Projev premiéra Fialy na slavnostním otevření Památníku tří odbojů

Projev předsedy vlády Petra Fialy na slavnostním otevření Památníku třem odbojům, 26. srpna 2022.
Projev předsedy vlády Petra Fialy na slavnostním otevření Památníku třem odbojům, 26. srpna 2022.
Předseda vlády Petr Fiala se v pátek 26. srpna 2022 zúčastnil slavnostního otevření památníku třem odbojům a protinacistickému odbojáři, generálu Josefu Mašínovi v Lošanech na Kolínsku, kde vystoupil s projevem.

Vážená paní Mašínová, vážené dámy a pánové, milí hosté, otevíráme dnes v Lošanech malé, ale mimořádně důležité muzeum – Památník tří odbojů.

Památník vznikl na místě statku rodiny Mašínů, aby připomínal odkaz českého hrdiny generálmajora Josefa Mašína a jeho rodiny. Josefovy ženy Zdeny, pronásledované nacisty i komunisty, která zemřela ve vězení, a jejich dětí, které šly ve stopách svého otce a bojovaly proti komunistické totalitě, tak, aby ho nezklamaly.

Josef Mašín byl mimořádně statečný muž, legionář, významný bojovník proti nacismu, člen legendární odbojové skupiny Tři králové, který si svou hrdost a vzdor vůči okupantům dokázal udržet až do své popravy v roce 1942. V jedné z místností Památníku najdete vzkaz, který Josef Mašín napsal svým dětem z vězení krátce před svou popravou, a já myslím, že je to text, který by si měl přečíst opravdu každý.

Dovolte mi z něho alespoň zacitovat krátkou pasáž: „Nechtěl jsem připustit, abyste jednou i Vy byli porobenými otroky, nýbrž abyste zůstali svobodnými a volnými občany. Pamatujte si, že hájit svobodu své vlasti a národa jest první povinností každého uvědomělého Čecha. I Vy jednou musíte takto postupovat.“

Synové Josefa Mašína, Ctirad a Josef, zakladatelé odbojové Skupiny bratří Mašínů, pokračovali v otcových stopách a i oni bojovali proti totalitě. V jejich případě proti té komunistické. Následný útěk jejich skupiny do Západního Berlína se stal legendárním. Komunisté se poté krutě pomstili nejen Václavu Švédovi a Zbyňku Janatovi, kteří byli během útěku dopadeni, ale i rodinných příslušníků uprchnuvších.

I to dokazuje nelidskost totalitních režimů – nacisté a komunisté nebojovali pouze proti svým protivníkům, ale mstili se i na jejich dětech, příbuzných a přátelích. I proto je třeba si boj proti komunismu a nacismu neustále připomínat. I proto je skvělé, že jsme se dnes zde sešli. Památník tří odbojů vznikl z iniciativy nezávislé občanské iniciativy několika odborníků a jejich přátel, byl kompletně financován z masové veřejné sbírky.

Spolek, který za památníkem stojí, tedy vyrostl „zdola“… a společně s paní Zdeňkou Mašínovou se mu po několika letech podařilo úspěšně přetvořit zničenou, pozapomenutou usedlost na toto důstojné pietní místo a vzdělávací centrum, které se – doufejme – bude ještě rozrůstat.

Paní Mašínová, pánové, děkuji vám za vaše úsilí a doufám, že sem zavítá co nejvíc lidí. Děkuji a přeji vám inspirativní návštěvu Mašínova statku.

Petr Fiala, předseda vlády