V srpnu byla průmyslová výroba o 5,5 % nižší než v předchozím roce. To byl nepatrně větší meziroční propad než v červenci, kdy průmysl poklesl o 5,0 %. Největší poklesy z jara letošního roku jsme sice již překonali, když hlavní ekonomická omezení skončila, ale bohužel celková ekonomická situace ponechává výsledky průmyslu v záporných hodnotách.
To se logicky odrazí i ve výsledcích celé ekonomiky ve zbytku roku. Zakázky v letošním roce zůstávají nižší než loni a nejistota na trzích trvá. Meziroční pokles výroby či zakázek pokračoval v srpnu u řady významných průmyslových odvětví, včetně výroby motorových vozidel či strojírenství, kde zakázky klesly meziročně o více než 10 %.
Na základě dílčích výsledků z letních měsíců nelze dělat definitivní závěry pro zbytek roku. „Je zřejmé, že po odeznění první vlny nejtvrdších restrikcí se od dubna do léta situace postupně zlepšovala. Tento trend se v prázdninových měsících trochu zastavil a čísla zůstávají nadále záporná,“ říká Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Ze zářijového průzkumu mezi členy Svazu průmyslu vyplývá, že firmy se budou i na podzim potýkat s nižším objemem zakázek. „V říjnu a listopadu očekává meziroční pokles zakázek o 1 až 20 procent 43 procent firem, které se zúčastnily našeho zářijového průzkumu. Pokles zakázek o více než pětinu očekává na podzim 32 procent firem,“ uvádí Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Situace v průmyslu se postupně stabilizuje, ale zůstává nejistota kolem zavádění případných dalších restriktivních opatření a celkových dopadů druhé vlny koronavirové krize. Nejistý je také vývoj u hlavních obchodních partnerů. „V první vlně epidemie si řada firem poradila díky rezervám a ekonomickým výsledkům z posledních 6 let. Případná další vlna restriktivních opatření by ale pro řadu firem byla ekonomicky drastická,“ dodává Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Během srpna se mírně zhoršila data o tržbách z průmyslové činnosti a o hodnotě nových zakázek, které v červenci vykázaly jen 3,6% pokles a v srpnu se dostaly na téměř 10% pokles. To je ovšem oproti dubnovému meziročnímu poklesu hodnoty nových zakázek o 42 % a u tržeb z průmyslové činnosti o 35,5 % poměrně pozitivní hodnota.
Data za průmysl odpovídají i výsledkům zahraničního obchodu, kdy v lednu až srpnu 2020 klesl meziročně vývoz o 11,0 % a dovoz o 9,7 %. Za srpen byl pokles vývozu o 5,4 % a u dovozu byl pokles o 4,9 %. Pokles zakázek a poptávky je patrný i ze společného šetření Svazu průmyslu a ČNB. Firmy skutečně pociťují dopady nejen jarních restrikcí, ale i následného menšího optimismu na trzích.
-
kategorie Tiskové zprávy