Průmysl v listopadu meziročně klesl

Průmysl v listopadu pokračoval v klesající tendenci a po očištění reálně meziročně výroba klesla o 3,2 %, zatímco v říjnu o 0,4 %. Meziměsíčně pak průmysl klesal o 1,1 %. Pokles produkce v průmyslu se tak oproti minulým měsícům zrychlil. Za celý loňský rok se meziroční vývoj průmyslové výroby v podstatě blíží kladné nule. Srovnáváme ale s rekordními pozitivními výsledky předchozích let.

Nové zakázky klesly o 2,9 %. Nicméně zde jsou měsíční hodnoty významně zkresleny měsíčními výkyvy a mimořádnými výsledky listopadu 2018 v sektorech jako je chemický průmysl či výroba ostatních dopravních prostředků. Největší pokles byl v oblasti počítačů a v ocelářství, naopak oproti říjnu se výroba motorových vozidel vrátila do kladných čísel.

„Jisté je, že průmysl již nemá tak dobrou kondici jako v minulosti. Za celý loňský rok tak v meziročním růstu průmyslové výroby neočekáváme žádná skvělá čísla. Je třeba si ale uvědomit, že výsledky za rok 2018 a v listopadu 2018 obzvlášť byly velmi pozitivní a průmysl si vybudoval silnou základnu. Přestože firmy musí počítat s řadou nejistot, jako například s hrozbou obchodních válek, v prvních měsících 2020 by výsledná čísla nemusela být tak dramatická jako loni v listopadu,“ říká hlavní ekonom Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslav Čížek.

kategorie Tiskové zprávy