Projev předsedy vlády u příležitosti udílení medailí Karla Kramáře za záchrannou operaci v Kábulu

Premiér Andrej Babiš v projevu ocenil přínos všech laureátů ceny k hladkému průběhu evakuace z Kábulu, 8. září 2021.
Premiér Andrej Babiš v projevu ocenil přínos všech laureátů ceny k hladkému průběhu evakuace z Kábulu, 8. září 2021.

Vážené dámy a vážení pánové,

před třemi týdny se dramaticky a bez jakéhokoli varování změnila situace v Afghánistánu a hlavní město Kábul velmi rychle ovládli bojovníci hnutí Talibán. Všechny státy, které měly v té době v zemi diplomatickou a vojenskou přítomnost, musely v řádu hodin řešit, jak rychle zachránit nejen své občany, ale také afghánské spolupracovníky a jejich rodiny.

Díky profesionálnímu přístupu našich vojáků a diplomatů doma i v Kábulu se podařilo i v takto vypjatých chvílích efektivně zorganizovat záchrannou operaci, díky níž se nám podařilo z Afghánistánu v rekordně krátkém čase evakuovat dvě stovky lidí.

Pouhých pět a půl hodiny stačilo na to, abychom vypravili první vojenský speciál. Během následujících tří dnů se podařilo vypravit další dva vojenské speciály. Žádné ze tří námi vypravených letadel se nevracelo s prázdnou a zachránili jsme všechny osoby, které jsme vybrali a pomohli i našim spojencům. Rychlost a efektivita této operace byla později vysoce ceněna našimi spojenci, kterým mimo jiné rovněž patří díky za jejich spolupráci a podporu.

Tuto náročnou a úspěšnou záchrannou operaci bylo potřeba naplánovat, řídit a provést. Měl jsem už možnost vyjádřit svůj dík ministru zahraničních věcí Kulhánkovi, velvyslanci v Afghánistánu panu Balounovi i dalším diplomatům za profesionálně a kvalitně odvedenou práci při koordinaci evakuace.

Rád bych ale vyzdvihnul osobní nasazení ministra obrany Lubomíra Metnara, který byl v neustálém kontaktu s vojenskou jednotkou KAMBA a s Generálním štábem Armády, kteří tuto nesmírně náročnou operaci na místě řídili. Skvěle fungující tým vojenské jednotky KAMBA pak sehrál v samotném Kábulu nezastupitelnou roli. Byli to oni, kteří, nejen že poskytovali ochranu velvyslanci a celé ambasádě, ale také vyhledávali a převáděli afghánské spolupracovníky a při tom riskovali své životy. Rovněž vojáci z Velitelství pro operace a Generálního štábu Armády České republiky prokázali, že jsou to lidé na svém místě.

Velké riziko podstoupily posádky našich armádních speciálů. Provoz letiště v Kábulu byl v podstatě ochromen a panoval tam chaos. Přistání a vzlet v těchto podmínkách vyžadovaly vysokou míru odvahy a profesionálního nasazení.

Všem výše jmenovaným patří velké díky za naprosto profesionální výkony a příkladnou reprezentaci České republiky. Pokud hledáte hrdiny této mimořádné operace, stojí dnes před vámi. A je mi ctí, že jim za jejich hrdinství můžu udělit cenu premiéra, medaili Karla Kramáře.

Děkuji

Andrej Babiš, předseda vlády