Senát schválil „izolačku“! Pomoc při výpadku příjmu kvůli karanténě prošla

Senát dnes podpořil vyplácení mimořádného příspěvku až 370 Kč za den pro lidi, kteří se ocitli v karanténě nebo izolaci z důvodu infekčního onemocnění. Takzvaná „izolačka“ bude platit zpětně od 1. března do 30. dubna.
 
Zaměstnanci v karanténě nebo izolaci se tak už nemusí obávat výpadku příjmů, pokud zůstanou doma. MPSV dříve předložilo návrh i na 100% „nemocenskou“, tu ale poslanci nepodpořili a do Senátu poslali obdobnou verzi „izolačky“ jakou ministerstvo představilo před několika týdny. Návrh ještě musí podepsat prezident republiky.
 
„Cesta ke konečnému schválení izolačky byla velmi náročná, stálo to ale za to. Navrhovali jsme sice i těžší kalibr ve formě stoprocentní nemocenské, ten si ale podporu politiků
nezískal. I v podobě izolačky ve výši až 370 Kč jsme ale v boji proti viru získali cenného spojence. Pokud lidé nebudou muset mít strach z výpadku příjmů, nebudou chodit s covidem do práce, budou více hlásit rizikové kontakty a naše šance na zkrocení epidemie se výrazně zvýší,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a dodává: „Ti s příjmy do 35 tisíc hrubého, což je přibližně 2,8 milionu lidí, díky „izolačce“ během karantény nebo izolace o peníze nepřijdou.“
 
Jak to bude fungovat?
Zaměstnavatel bude vyplácet zaměstnanci nad rámec běžné „nemocenské“ (náhrady příjmu) bonus ve výši až 370 Kč za každý kalendářní den. Na příspěvek budou mít nárok i tzv. dohodáři, pokud jsou účastni nemocenského pojištění (při příjmu nad 3 500 Kč z dohody o pracovní činnosti, resp. nad 10 000 Kč u dohody o provedení práce).
 

Zaměstnavatel nemusí žádat o žádné refundace, příspěvek k náhradě mzdy si sám odečte od povinného odvodu pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku
zaměstnanosti. Odečet může zaměstnavatel provést do 3 kalendářních měsíců od ukončení karantény zaměstnance. Informace o vystavení i následném ukončení karantény nebo izolace u svého pracovníka získá zaměstnavatel v řádu několika hodin od jejího zahájení.

 
„Rychlé předávání informací zajišťuje eNeschopenka, kterou jsme rozjeli minulý rok. Ačkoli byla zpočátku kritizovaná, s příchodem epidemie se ukázalo, jak důležitá je.
Usnadňuje práci nejen lékařům ale i zaměstnavatelům,“ připomíná ministryně.
 
Pro snadnější výpočet náhrady příjmu včetně „izolačky“, připravilo MPSV kalkulačku, ta je volně ke stažení ZDE.
 
Mimořádnou podporu v karanténě nebo izolaci teď ještě musí podepsat prezident republiky.
 
  • Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí