Smart machinery je jedna z priorit tchajwanské vlády

aDSC 1226

Zasedání Rady, které zorganizoval Svaz průmyslu a dopravy ČR ve spolupráci s Čínskou mezinárodní asociací pro ekonomickou spolupráci (CIECA), proběhlo dne 1. června 2018 v Interhotelu Olympik. Tchajwanská delegace přijela do ČR, aby našla nové obchodní partnery. Letošní zasedání se zaměřilo na téma smart machinery, jednu z priorit tchajwanské vlády. Jedním z hlavních vystupujících proto byl pan profesor Vladimír Mařík, ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT.

„Naše výzkumné zařízení je připraveno na spolupráci ve virtuálním prostoru s tchajwanskými partnery,“ řekl účastníkům rady pan profesor Mařík.

Tchaj-wan, významný světový hráč v oblasti technologií s vysokou přidanou hodnotou zejména ve spotřební elektronice a informačních technologiích, má značný potenciál i pro české firmy. Zájem o tuto destinaci každoročně stoupá a bilaterální obchod má rostoucí tendenci. Tchaj-wan patří mezi nejbohatší ekonomiky Asie, je jedním z asijských ekonomických tygrů. České firmy dováží do země s více než 23 miliony obyvatel hlavně dopravní prostředky, stroje, průmyslové a spotřební zboží nebo třeba chemikálie.

„Náš export do této země měl v roce 2017 hodnotu 5,45 miliardy korun, což Tchaj-wan řadí okolo 50. místa našich exportních destinací,“ popisuje Stanislav Kázecký, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. „Řada českých firem na Tchaj-wanu našla své místo. Kromě automobilky Škoda tam má své zástupce třeba i společnost Preciosa nebo Budějovický Budvar,“ dodává viceprezident Kázecký.

Svaz průmyslu a dopravy ČR aktivně podporuje ekonomickou relaci s Tchajwanem. Organizuje setkání B2B českých a tchajwanských firem a podepsal dohody o spolupráci s řadou tchajwanských organizací jako např. s Národní asociací průmyslu a obchodu a Čínskou mezinárodní asociací pro hospodářskou spolupráci.

Gbelec Ondřej

 

/

 

kategorie Proexportní servis