Sněmovní výbor podpořil omezení prodeje zahraničních potravin

Sněmovní zemědělský výbor podpořil zavedení kvót na potraviny. Od roku 2022 by podle návrhu muselo být v obchodech 55 procent českých produktů, následně by poměr rostl o tři procentní body ročně až do roku 2028, kdy by činil 73 procent. Podle serveru Novinky.cz návrh poslance Radima Fialy (SPD) prošel hlasy ANO, ČSSD a SPD.

Kvóta by se neměla týkat maloobchodních provozoven s plochou do 400 metrů čtverečních nebo specializovaných prodejen.

Součástí návrhu je seznam potravin, kterých by se měly kvóty týkat. Má jít o produkty, které se dají v Česku pěstovat. V mnoha případech ale v nich není ČR soběstačná, jde například o květák, brokolici, jahody nebo vepřové maso.

K tomu jenom dodáváme, že uvedený návrh podporuje naše největší nevládní zemědělská organizace Agrární komora ČR, která sdružuje zemědělské podniky, které produkují přes 80 % zemědělských výrobků. Zatímco Konkurenční Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR), která sdružuje převážně restituenty zemědělského majetku, který jim byl vrácen po jejich rodičích či prarodičích po r. 1989, je proti tomuto zákonu. Takže redakce Novinek.cz se ihned požádal o názor předsedu ASO ČR Jaroslava Šebka, který prohlásil, že „nezvítězil zdravý rozum a respekt k právnímu řádu, ale populismus“. Podle něho, pokud zákon projde, bude protiprávní a v nesouladu s evropskými principy, v nesouladu s tržním prostředím.

Podle Liberálního institutu u návrhu přetrvávají stejné problémy jako u podobných snah zákonodárců z jara. „Obdobný návrh jsme komentovali již na jaře. Podobné nápady jsou proti právu EU i Světové obchodní organizace, povedou ke zdražení potravin a k jejich horší kvalitě, což dopadne zejména na nízkopříjmové skupiny obyvatel,” sdělil Novinkám ředitel Liberálního institutu Martin Pánek.

Podle serveru Novinky.cz oba, to je Martin Pánek i Jaroslav Šebek, naráželi na to, že tyto návrhy podle expertů odporují bodu 34 Smlouvy o fungování EU (SFEU), který zakazuje „omezení dovozu, jakož i veškerá opatření s rovnocenným účinkem“.

Výbor návrh poslance Radima Fialy schválil jako změny k vládní novele zákona o potravinách. Přesnou definici specializované prodejny má určit ministerstvo zemědělství. Zmíněná studie Liberálního institutu ukazovala praktické problémy s tím, jak určit, co je česká potravina.

Podle Jaroslava Šebka je podpora návrhu ve výboru důkazem, že české dotační principy podporující velké zemědělce nejsou nastaveny správně, protože ty nejsou schopni zajistit soběstačnost Česka v hlavních komoditách.

Novinky.cz dále dodávají, že s obdobným návrhem již v minulosti v Bruselu narazilo Rumunsko. To před několika lety nařídilo velkým maloobchodníkům nakupovat nejméně 51 procent potravin od místních producentů. Kvůli hrozbě soudního řízení u Soudního dvora EU dané ustanovení letos raději zrušilo.

  • Zdroj: Novinky.cz