Sociální dávky mají zpoždění, ministerstvo práce a sociálních věcí a Úřad práce ČR se obviňují, kdo za to může. Odbory odkazují na nízké platy

I když se problémy konkrétních lidí, které nastaly kvůli činnosti, nebo nečinnosti, státu, daří vyřešit, vyplácení sociálních dávek se stále zpožďuje. Podle zpravodajství České televize dochází k tomu, že samoživitelky, které se svým platem nevyjdou, a potřebují pomoc i od státu, se dostávají do velkých sociálních problémů, jak zaplatit nájem. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) tvrdí, že dělá maximum pro to, aby Úřad práce ČR fungoval lépe, a pokud potíže trvají, odkazuje na jeho generálního ředitele Viktora Najmana. Naopak odbory Úřadu práce ČR tvrdí, že vše záleží na ministerstvu.

Česká televize upozornila na konkrétní případy samoživitelek, které již několik měsíců čekají na příspěvek na bydlení, na nějž mají nárok, ale zaseklo se jeho zpracování na Úřadu práce. Redakce ČT k tomu dodává, že sice jeden z těchto zveřejněných příběhů má sice šťastné rozuzlení, ale systémový problém s fungováním Úřadu práce ČR přetrvává.

Dávky nechodí spolehlivě, což znamená, že chudší lidé, kteří bez pomoci státu nemají na bydlení, začali být pro majitele bytů rizikovými nájemníky. Když pronajímatelé zjistí, že by měla v jejich bytě žít žena s dětmi závislá na státní pomoci, často couvnou a byt nepronajmou.

Kdyby přitom dávky chodily spolehlivě, bylo by to spíše naopak. Samoživitelky v žádném případě nelze považovat za problematické nájemníky. „Jsou zodpovědnější, spořádanější, nedělají mejdany a podobně. Mají zájem, aby to fungovalo bezproblémově,“ poukázal ředitel Bezrealitky.cz Jan Škrabánek.

Podle odborů Úřadu práce ČR je problém v tom, že instituce stojí na okraji zájmu politiků, což se projevuje v nízkých platových podmínkách. „Nástupní plat zaměstnance v deváté platové třídě, což je nejrozšířenější platová třída na Úřadu práce ČR, je v prvním platovém stupni 21.710 korun v hrubém,“ ozřejmila předsedkyně odborů Úřadu práce ČR Simona Struhová.

Ministr Jurečka je přesvědčen, že dokáže situaci zvrátit. „Udělal jsem maximum věcí, které souvisí s odměňováním, se systemizací, s personálním operativním posílením,“ ujistil redaktory České televize. Problém vidí spíše na straně generálního ředitele Úřadu práce ČR Viktora Najmona, od něhož chce, „aby byl aktivnější“.

Sám ředitel Najmon odmítl žádost České televize o rozhovor, odbory jsou však spíše na jeho straně, za problémy vidí přístup ministerstva. „Všechno je limitováno financemi, tím, jak se rozhodne ministerstvo dál pokračovat,“ míní Simona Struhová.

Načež opoziční poslankyně z výboru pro sociální politiku Jana Pastuchová (ANO) kritizuje obě strany, a to jak ministerstvo práce a sociálních věcí, tak i vedení Úřadu práce ČR. „Pan ředitel i ministerstvo nám na výboru vždycky říká, jak je všechno růžové, zalité sluncem, všechno se stíhá. Osobně jsem jim doporučila, aby se zvedli z té bubliny a jeli na jakýkoliv úřad práce posadit se na celý den,“ řekla poslankyně Pastuchová.

Podle České televize je situace tím ošemetnější, že jsou to vládní politici, včetně ministra Mariana Jurečky, kdo na Úřad práce ČR odkazují lidi, kteří se dostali do problémů kvůli zdražování. Výsledkem je, že někteří z těch, kdo to učinili, jsou bez očekávaných dávek. „Klientky za poslední dva týdny volají se stížnostmi, že nedošly dávky, které čekaly,“ upozornila Veronika Smetanová z Diecézní charity Brno.

Česká televize k tomu dále uvedla konkrétní příklad samoživitelky Nikoly, které rovněž dlouho nepřišel příspěvek na bydlení, neboť úřad práce včas nezpracoval její potvrzení o příjmech, takže od majitele bytu dostala ke konci roku výpověď z nájmu a vážně se obávala, že s malými dvojčaty skončí na ulici.

Po zveřejnění jejích peripetií v České televizi se ozvala radnice Prahy 19, která ženě s dětmi půjčila přechodný městský byt. Zaručil se za ni například ředitel školky, kam její dvojčata chodí, Jaroslav Ptáčník. Načež přišly i dlouho očekávané příspěvky na bydlení za několik měsíců. Matka se tedy nyní místo starosti, kde bude s dětmi od Nového roku bydlet, zabývá všednějšími věcmi – stromečkem, dárky, štědrovečerní večeří.

K tomu můžeme jenom dodat, že po zveřejnění jednoho konkrétního příkladu v pořadu v České televize následovala pomoc postižené osobě, ale co tisíce jiných našich občanů, kteří se také ocitají ve stejné situaci. Kdo jim pomůže, když jsou, pro širší veřejnost, anonymní? Ukazuje se prostě, že sociální politiku je třeba řešit systémově, nikoliv ad hoc, jak se to mnohdy za současné vládní konstelace děje.

  • Zdroj: Česká televize