Desítka tuzemských firem míří hledat či rozvíjet podnikatelské příležitosti do Indie. Delegace exportérů pod vedením viceprezidentky Svazu průmyslu a dopravy ČR Mileny Jabůrkové doprovodí od neděle 26. února ministra zahraničních věcí Jana Lipavského na jeho oficiální návštěvě Dillí a Mumbaí. V obou městech se podnikatelé zúčastní osobních jednání s místními firmami a v Dillí také velkého ekonomického fóra o spolupráci i udržitelnosti indického a evropského byznysu.
Indie patří k významným obchodním partnerům České republiky v Asii se značným růstovým potenciálem. Česko-indické vztahy v oblasti hospodářské spolupráce mají dlouhou tradici a odvíjejí se od československé pomoci při industrializaci země. Obchodní obrat mezi oběma státy se v posledních letech pohyboval kolem 30 miliard korun s tím, že se snižoval podíl českého vývozu do Indie a naopak navyšoval podíl indických dovozů do Česka. Pandemie Covid-19 tento trend ještě umocnila. Nicméně v roce 2021 dosáhla obchodní výměna mezi Indií a Českou republikou rekordního obratu ve výši téměř 46 miliard korun. Tahouny českého exportu do země jsou stroje, telekomunikace, chemikálie či sklo. Importu z Indie do Česka naopak dominuje textil, farmaceutické produkty, elektronika, metalurgie, chemikálie, plasty, strojírenství, káva, čaj, koření a tabák.
Kvůli covidové pandemii a následným lockdownům zažila indická ekonomika v letech 2020 a 2021 nejhorší propad od 50. let minulého století. Tamní vláda ale představila balíček opatření, který má ekonomiku znovu rozhýbat. Jejich cílem je například pomoc rozvoji zdravotnictví, těžby uhlí, civilního letectví, ale třeba také obranného průmyslu.
„Součástí naší podnikatelské delegace jsou firmy z leteckého i obranného průmyslu, ale i další společnosti ze souvisejících inovativních oborů, které by se v Indii mohly uplatnit. Český průmysl má v Indii velmi dobrou pověst. Věřím, že se nám podaří na tuto historickou zkušenost navázat a že naše firmy díky osobním schůzkám s místními společnostmi získají zajímavé obchodní příležitosti či kontrakty,“ říká Milena Jabůrková, viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy ČR, která podnikatelskou delegaci vede.
„Náš strategický dialog s Indií chceme opřít především o téma inovací. Vidíme prostor pro spolupráci nejen v ekonomických vztazích, ale také ve vědě a výzkumu, obranně-průmyslové oblasti, kybernetické bezpečnosti, zdravotnictví, energetice, ICT nebo rozvoji chytrých měst,“ uvedl k cestě ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.
První dva dny stráví podnikatelé v Dillí, kde je v úterý čeká i velká konference „India Europe Business & Sustainability Conclave“. Na fóru, které pořádá partnerský svaz indického průmyslu Confederation of Indian Industry (CII) společně s indickým ministerstvem zahraničních věcí, se bude jednat o dalším posilování obchodních a investičních vztahů mezi Indií a Evropou, a to i v oblasti udržitelnosti. Jedinečné akce, které se zúčastní zástupci desítek indických společností a firem, mohou podnikatelé využít k networkingu a případným obchodním jednáním. Následně se pak delegace přesune do Mumbaí, kde na exportéry ve středu 1. března čekají další schůzky s indickými partnery.