SP ČR dnes slavnostně zahajuje 26. ročník podnikatelských misí

Svaz průmyslu a dopravy ČR dnes v Černínském paláci zahájí 26. rok podnikatelských misí. Spolu s významnými českými exportéry tak oslaví čtvrtstoletí, kdy pořádá podnikatelské mise do zahraničí. Doprovází na nich nejvyšší ústavní činitele na jejich zahraničních cestách. Významné výročí pro český export spolu se Svazem oslaví na 140 firem a někteří představitelé vlády včetně premiéra Andreje Babiše.

„Účast firmy na podnikatelské misi má většinou přímý a jistý dopad na vybudování obchodních vztahů v zahraničí. Podnikatelé mohou například využít jednání pod záštitou vysokých politických představitelů nebo se přímo účastnit jednání s jejich politickými protějšky v dané zemi,“ vysvětluje Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Velký vliv na to, jak obchodní partner vnímá firmu, pokud přijede s prezidentem republiky, je například v Asii, Latinské Americe, některých zemích SNS či v arabském světě. Jiná situace je v zemích, kde má stát menší vliv na ekonomiku. Tam firmy zpravidla politickou podporu nepotřebují, proto do nich Svaz pořádá mise méně často. „V některých zemích může být politická podpora firmě dokonce kontraproduktivní. Taková je naše zkušenost například z Jižní Koreje, stejnou mají i naši kolegové například z německého, rakouského nebo britského svazu průmyslu,“ dodává Dagmar Kuchtová, generální ředitelka Svazu průmyslu a dopravy ČR. Přesto i v menších evropských zemích, jako je Slovinsko nebo Estonsko, vyvolá příjezd delegace s ministrem z ČR značný ohlas, který pomůže zviditelnit české firmy.

Za 25 let zorganizoval Svaz průmyslu a dopravy ČR na 180 podnikatelských misí do 97 zemí světa. Možnost vyjet spolu s předními představiteli státu do zahraničí a účastnit se byznysových jednání na nejvyšší úrovni za tu dobu využilo přes 4300 exportérů.

V roce 2017 vypravil Svaz 12 misí, které mířily například do Kanady, Chorvatska, Číny, Vietnamu, Thajska, Arménie, Ruska nebo na Kubu. Třikrát jel s podnikateli do Kazachstánu, kde české firmy vystavovaly na veletrhu Expo 2017. Svaz plánuje pořádat podnikatelské mise i v roce 2018. Jako první může firmy pozvat do Albánie, kam doprovodí předsedu Senátu Milana Štěcha.

„Na podnikatelské mise s námi jezdí i nadnárodní společnosti, které u nás mají pobočku. Chtějí tak využít této možnosti a snadněji expandovat na další světové trhy,“ komentuje Jaroslav Hanák.

Kromě prezidenta Svazu Jaroslava Hanáka promluví o významu misí pro český export na dnešním slavnostním setkání i předseda Senátu Milan Štěch a předseda vlády Andrej Babiš. Z dalších členů vlády se zúčastní ministr zahraničních věcí Martin Stropnický, ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner a ministr zemědělství Jiří Milek.

Partneři setkání

Partneri setkani misi 2018

Gbelec Ondřej
kategorie Tiskové zprávy