SP ČR pořádá konzultace firem se zahraničními diplomaty

Svaz průmyslu a dopravy ČR opět propojí firmy a exportní instituce. Na 400 zástupců českých firem zkonzultuje možnosti exportu s delegáty z 85 zemí. To vše v Praze, během Konference ekonomických radů, kdy za dva dny (27. a 28. června) proběhne celkem 2 500 schůzek.

Již patnáctým rokem pořádá SP ČR setkání pro exportéry s ekonomickými rady a řediteli zahraničních poboček CzechTrade (CT) v rámci Konference ekonomických radů. Během dvou dnů mají možnost zkonzultovat svoje obchodní příležitosti s ekonomickými rady a zástupci CT působících v 85 zemích světa. Firmy zkonzultují své zahraniční příležitosti přímo v Praze, ušetří čas i peníze. Sjednat si přes Svaz mohly i více 20minutových schůzek, a zajistit si tak konzultace s rady hned z několika zemí najednou. Letos poprvé si mohly firmy domluvit jednání i s Českou rozvojovou agenturou.

„Ráda bych poděkovala ekonomickým diplomatům a ředitelům zahraničních kanceláří CzechTrade za dlouhodobou spolupráci. Během konzultačních dní s firmami, které Svaz průmyslu a dopravy ve spolupráci s MZV a MPO již řadu let organizuje, na ně čeká asi 2500 individuálních schůzek s přibližně 400 zástupci firem. Největší zájem je o Rusko, Německo, USA a Čínu,“ říká Dagmar Kuchtová, generální ředitelka Svazu průmyslu a dopravy ČR, a dodává: „Mezinárodní obchod se letos potýká s mnoha zkouškami, jako jsou americká cla na ocel, odstoupení USA od dohody s Íránem či evropská cla na dovoz vybraných amerických výrobků. Právě v této době je stabilita celého systému podpory a financování exportu klíčová. I proto je tato akce nadmíru důležitá a může exportérům výrazně pomoci.“

Kvalitní ekonomická diplomacie má nezastupitelnou úlohu. V řadě zemí, například kde je zvýšený vliv státu na ekonomiku, se bez ní a podpory vysokých ústavních činitelů prosazuje jen velmi obtížně. Svůj význam má ale i v ostatních státech. Zaprvé konkurenti ČR takový systém mají a za druhé, u řady obchodních partnerů při účasti na podnikatelské misi s politikem vzrůstá důvěryhodnost firmy.

Setkání s ekonomickými rady a zástupci CT je velmi efektivní a účinný nástroj proexportní podpory a Svaz průmyslu a dopravy ČR ho zajišťuje jednou ročně. V letošním roce, kdy Svaz průmyslu slaví 100 let, proběhne v pražských Letňanech na 2500 dvacetiminutových schůzek. Jsou pečlivě naplánovány a mají přesný časový harmonogram, který musí účastníci dodržet. Konzultovat přijede na 400 zástupců firem, kterým bude k dispozici 150 zahraničních ekonomických radů a zástupců CT působících v zahraničí.

Konference ekonomických radů a ředitelů zahraničních kanceláří CT je tradiční setkání všech zástupců jednotné zahraniční sítě Ministerstva zahraničních věcí, Ministerstva průmyslu a obchodu a agentury CT. Setkání bylo zahájeno v pondělí a pokračovalo úterním programem v Černínském paláci. Ve středu a ve čtvrtek na tento program navazují konzultace firem se zahraničními delegáty v PVA EXPO PRAHA v Letňanech, které pořádá Svaz průmyslu a dopravy ČR.

Lenka Dudková
kategorie Tiskové zprávy