SP ČR: Rok 2018 by pro průmysl pozitivní

„Firmy hodnotí loňský rok převážně kladně, i přestože měly problémy získat zaměstnance a řadě z nich klesala ziskovost. Meziměsíčně i meziročně průmyslová produkce stále rostla. Dobré výsledky vidíme i u tržeb a hodnoty nových zakázek,“ komentuje Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Meziročně po očištění rostl průmysl tempem 1,5 %. Meziměsíčně bez sezónních vlivů byla produkce vyšší o 0,9 %. Tržby rostly zhruba 10% tempem, nové zakázky více než 5% tempem.

„Od ledna do listopadu 2018 rostla průmyslová produkce podle neočištěných dat o 3,5 %. Výsledek za prosinec už na celkovém růstu nic výrazného nezmění,“  předpovídá Bohuslav Čížek.

Zpracovatelský průmysl rostl do listopadu 2018 dle dostupných údajů průměrným tempem 4,1 %. Tržby z průmyslové činnosti za celý rok 2018 bez prosince rostly průměrně o 3,7 %, nové zakázky ve stejném období rostly tempem 4,4 %. „Celý loňský rok tak již nyní můžeme hodnotit jako růstový,“ hodnotí Bohuslav Čížek.

PŘEDPOVĚĎ NA ROK 2019

Informace o vývoji během roku 2018 dává dobrý základ pro rok 2019, průmysl rostl, ekonomika dle dat ke 3. čtvrtletí rostla, firmy mohly investovat, během celého roku měly firmy dostatek zakázek, dokonce někdy musely i odmítat. „To však ukazuje na bariéry, na něž průmysl bude narážet. Jsme totiž již ve fázi, kdy produktivita práce roste pomaleji než mzdy. Neúměrně zdražují i energie, suroviny a dodavatelské ceny, a klesá tak celková ziskovost firem. Firmy v jejich dalším rozvoji limituje nedostatek pracovníků. Jejich výrobní kapacity jsou vytížené. Ekonomika i z tohoto důvodu krátkodobě naráží na své možnosti, a proto bude růst, i přes pozitivní výsledky celého roku 2018, v roce 2019 mírně pomalejší,“ předpovídá ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu Bohuslav Čížek.

Lenka Dudková
kategorie Tiskové zprávy