Stát poskytne ČEZu na stavbu bloku v Dukovanech půjčku, řekl premiér Andrej Babiš

Český stát poskytne energetické společnosti ČEZ na stavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany půjčku. Podle zpravodajství České televize to na tiskové konferenci po středečním jednání vládního výboru pro jadernou energetiku řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Stát by se měl podílet 70 procenty, zbylých 30 procent by měl zaplatit ČEZ a očekávaná suma v současných cenách je šest miliard euro, uvedl generální ředitel ČEZu Daniel Beneš.

Andrej Babiš uvedl, že smlouvy před schválením představí všem předsedům parlamentních stran. Zdůraznil, že stavba elektrárny je dlouhodobý projekt, který nebude realizovat současná vláda.

Generální ředitel ČEZu Daniel Beneš zopakoval, že tendr na výběr dodavatele by měl být vypsán do konce tohoto roku, vítěz by měl být vybrán do konce roku 2022. Dodavatelským modelem nového bloku v Dukovanech bude takzvaná stavba na klíč, řekl ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Podle něho se ale o podílu státu na výstavbě bude ještě dále jednat. „Stejně tak bude diskuse, jaký bude podíl státu, myslím tím podíl cizích zdrojů nebo vlastních zdrojů, jestli bude třeba 70 ku 30, vycházet z diskusí v rámci Evropské komise,“ uvedl Karel Havlíček na tiskové konferenci.

Dodal také, že dvě ze tří smluv mezi vládou a ČEZem o stavbě budou podepsány do konce června, maximálně na přelomu června a července. Jde o rámcovou a prováděcí smlouvu, dodal.

Drábová se obává, zda schválit bezemisní zákon zrychleně není hazard s podporou jádra

Tento takzvaný EPC model podle šéfa ČEZu zajistí možnost kontroly subdodavatelů projektu. Vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl před středečním jednáním vládního výboru uvedl, že výbor bude projednávat základní otázky, které Česku v záležitosti položila Evropská komise. Brusel podle něj zajímá, kdo bude blok stavět, jaký bude dodavatelský model, jak se bude realizovat výběrové řízení, jak bude stavba financována a jak bude elektřina z elektrárny umísťována na trh.

Karel Havlíček také uvedl, že předpokládá, že cena elektřiny poroste a lidé na stavbě Dukovan vydělají. V opačném případě bude podle něj dopad v desítkách korun ročně za rodinu, což je podle něj daleko méně, než lidé každoročně platí ve fakturách za elektřinu na podporu takzvaných podporovaných zdrojů.

Ministr promyslu a obchodu rovněž řekl, že v teoretickém případě, kdy bude cena elektřiny z „nových Dukovan“ vyšší než na trhu o deset eur, vyjde vyrovnání rozdílu stát na 1,8 miliardy korun, při 30 eurech 5,4 miliardy korun a tak dále. Podotkl, že jde stále o desetinu peněz, které jsou každoročně vydávány podporovaným, převážně obnovitelným, zdrojům. V loňském roce činila výše poskytnutého příspěvku podporovaným zdrojům energie v Česku 45,4 miliardy korun.

Daniel Beneš dále také zopakoval, že o stavbu jaderného bloku v Česku se aktuálně zajímá pět firem. Podle dostupných informací jde o ruský Rosatom, francouzskou EDF, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power a severoamerický Westinghouse. Možnou stavbu nového jaderného zdroje v Česku několik předcházejících let brzdily nejasnosti o způsobu financování, konkrétní obrysy začíná dostávat projekt až v posledních měsících.

 
  • Zdroj: Česká televize