Svaz průmyslu řešil na tripartitě zjednodušení stavebního zákona

Svaz průmyslu a dopravy ČR v pondělí 2. listopadu znovu hájil zájmy zaměstnavatelů na tripartitě. S vládou a odbory řešil především aktuální vládní opatření proti šíření koronaviru. Prezident Svazu Jaroslav Hanák zopakoval dlouhodobý požadavek Svazu na zjednodušení stavebního zákona, bez něhož bude investování a další výstavba v Česku stále složitější. Svaz vládu také dlouhodobě vyzývá, aby představila plán na znovuotevření škol.

NOVÝ STAVEBNÍ ZÁKON

„Za posledních zhruba 15 let se jedná snad o 27. novelu stavebního zákona. V Česku je však dávno po dvanácté, kdy stavební zákon měl fungovat. Všichni chceme, aby se investovalo, ale přitom stále nemáme funkční stavební zákon. Bez jeho zjednodušení se nikam neposuneme. Tato situace může bránit i plnění plánu obnovy a hrozí, že nabízené miliardy z Evropské unie efektivně nevyužijeme. Paní ministryně musí být v novelizaci aktivní a získat podporu pana premiéra pro další změny k sjednocení řízení a jednotlivých úřadů. Žádáme tímto ale i ostatní politické strany a jednotlivé resorty, aby nehájily individuální zájmy, ale přispěly ke skutečné kompletní rekodifikaci s plnou integrací všech řízení. Ve Sněmovně je třeba návrh dále upravit a zajistit např. integraci všech řízení o povolení stavby včetně nakládání s vodami,“ dodává Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

VALORIZACE ZVLÁŠTNÍHO PŘÍPLATKU A PŘÍPLATKU ZA PRÁCI VE ZTÍŽENÉM PRACOVNÍM PROSTŘEDÍ

„Jsme pro, aby například zaměstnanci ve zdravotnictví, záchranných složkách nebo sociálních službách dostali mimořádné odměny, protože mnozí z těchto lidí byli nebo ještě stále jsou v souvislosti s pandemií koronaviru vystaveni nesmírné zátěži. Nesouhlasíme ale s návrhem valorizace zvláštního příplatku a příplatku za práci ve ztíženém pracovním prostředí, protože je navrhováno jako plošné a trvalé opatření namísto jednorázového a cíleného, které by bylo namístě s ohledem na výjimečnost a dočasnost situace,“ říká Jan Rafaj, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

SOCIÁLNÍ OPATŘENÍ V SOUVISLOSTI S ÚTLUMEM TĚŽBY UHLÍ

„Vyhodnocení sociálních a ekonomických dopadů útlumu těžby uhlí považujeme za nesmírně důležité, a to i s ohledem na včasné zajištění souvisejících programů a proměnu daných regionů. V regionech dotčených útlumem těžby uhlí je nutné zaměřit se na podporu, využití lokalit po těžbě nebo podporu základního a středního školství. Zároveň vládě také doporučujeme, aby zpracovala přehled všech finančních zdrojů, které na opatření útlumu využití uhlí směřují,“ vysvětluje Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

PLÁN NA OTEVŘENÍ ŠKOL

„Vláda by měla jasně říct, kdy se znovu otevřou školy. Především děti na prvním stupni musíme za dodržení hygienických podmínek vrátit co nejdřív zpátky do škol. Jenom na prvním stupni máme více než půl milionu dětí, to je půl milionu rodičů, kteří už několik týdnů žijí v nejistotě a nevědí, co bude. Vítáme, že vláda připravila krizové ošetřovné, ale to samozřejmě nevyřeší počet pracovníků, kteří hlídají doma děti,“ komentuje prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák. Svaz průmyslu už od června upozorňoval vládu, že na další zavření škol a možný lockdown je potřeba se kvalitně připravit. „Už v červnu jsme vyzvali vládu, aby připravila školy jak vybavením, tak připojením na distanční výuku při dalším případném lockdownu. Tehdy nám bylo řečeno, že se na tom pracuje. Výsledkem je, že jsme ve stejné situaci jako na jaře,“ dodává Jaroslav Hanák.

V zářijovém průzkumu, který Svaz průmyslu a dopravy provedl mezi svými členy už před zavřením škol, třetina firem uvedla, že výpadek docházky kvůli koronaviru může ohrozit jejich výrobu. Jde především o malé a střední firmy. Tuto obavu uvádějí např. firmy z chemického průmyslu a slévárny. Během jarního nouzového stavu uvádělo 50 % firem, že část jejich zaměstnanců přecházela na ošetřovné kvůli péči o dítě z důvodu uzavření škol.

kategorie Tiskové zprávy