Svaz průmyslu v jarní predikci snížil odhad vývoje ekonomiky

Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) zveřejnil predikci vývoje ekonomiky v roce 2023 a 2024. Na základě aktuálních dat, průzkumů a informací od firem snížil odhad meziročního růstu reálného HDP ČR pro letošní rok na hodnotu zhruba 0,1 %, příští rok by pak ekonomika měla růst kolem 3,4 %. Reálný růst může ale změnit například vývoj války na Ukrajině nebo cen energie a surovin.

„Na přelomu roku se naštěstí nenaplnily některé krizové scénáře v podobě nedostatku nebo extrémního růstu cen zemního plynu a situace se relativně stabilizovala. Ekonomika však není v příliš dobré kondici, na konci minulého roku si prošla tzv. technickou recesí,“ popisuje Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR.

„Přestože některé indicie naznačují možnost postupného velmi mírného oživení v tuzemsku či v eurozóně a zmírňování míry inflace, dopady na letošní hospodářské výsledky budou spíše omezené. Odhadujeme, že se bude ekonomika letos pohybovat na hraně stagnace a poroste pravděpodobně o 0,1 procenta. Firmy jsou však opatrné v očekávání ziskovosti či investic a jakékoliv negativní faktory – od vyhrocení konfliktu na Ukrajině, dalších výkyvů v cenách energie, až po problémy s dodávkami čipů nebo ohrožení bankovní stability v zahraničí – mohou ekonomiku dostat do záporných čísel,“ dodává Bohuslav Čížek.

Celý dokument predikce s detailně popsanými faktory, ze kterých vycházíme, naleznete zde.

 Tabulka – shrnutí vybraných základních ukazatelů

Ukazatel (stálé ceny, y/y, %)

2023

2024

Růst HDP

 0,1

3,4

Spotřeba domácností

-3,2

3,9

Vládní výdaje

0,85

0,65

Investice do hrubého fixního kapitálu

1,7

4,3

Export

3,7

5,2

Import

2,4

4,6

Průmyslová produkce

0,3

3

Míra inflace (CPI, roční průměr)

9-10

4