Tripartita se rovněž neshodla na růstu platů státních zaměstnanců

Pondělní jednání Rady hospodářské a sociální dohody ČR neboli tripartity mělo na programu, kromě zvýšení minimální mzdy na 18.000 Kč od ledna příštího roku, také i zvýšení platů státních zaměstnanců, a to rovněž od ledna příštího roku. Jestliže se na zvýšení minimální mzdy na 18.000 Kč pondělní tripartita nedohodla, obdobně to, podle zpravodajství České televize, dopadlo i v případě zvýšení platů státních zaměstnanců, konkrétně hasičů, policistů a pečovatelek.

Jak dále Česká televize informovala, vládní strany, tj. hnutí ANO a ČSSD, se neshodly ani na zvýšení platů státních zaměstnanců. Zatímco ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) by jim chtěla platy zvýšit, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) přinesla na jednání návrh státního rozpočtu, který počítá se zmrazením platů státních zaměstnanců druhým rokem za sebou.

Dotklo by se to, kromě úředníků, také hasičů, policistů a některých pracovníků v sociálních službách. Ze státních zaměstnanců by tak platy rostly jen učitelům. Ministryně Jana Maláčová přitom připomněla, že jde o profese, jejichž práce byla klíčová v době pandemie. Ministryně Alena Schillerová argumentovala, že po zrušení superhrubé mzdy lidem zbylo více peněz, a proto není třeba platy navyšovat. Se zmrazením nesouhlasí, kromě ČSSD, ani Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS). „Hasičům a policistům tím vzkazujete, že budou stačit dva a půl roku, abyste jim kompletní efekt superhrzbé mzdy vymazali,“ řekl k Josef Středula, předseda ČMKOS.

  • Zdroj: Česká televize