Úřad vlády ČR od července zpřístupní pro veřejnost veškeré své historické objekty

V rámci dnů otevřených dveří si lidé budou moci prohlédnout i Strakovu akademii, sídlo Úřadu vlády, 29. června 2020.
V rámci dnů otevřených dveří si lidé budou moci prohlédnout i Strakovu akademii, sídlo Úřadu vlády, 29. června 2020.
Úřad vlády ČR díky příznivému vývoji epidemiologické situace může opět pro veřejnost zpřístupnit historické vládní vily a paláce. Zájemci budou mít možnost postupně navštívit všechny objekty Úřadu vlády ČR, a to již od začátku července do konce listopadu. V prázdninových měsících Úřad vlády ČR navíc plánuje zpřístupnit své objekty každou sobotu.

První den otevřených dveří se uskuteční již v sobotu 4. července, kdy bude pro veřejnost otevřena Kramářova vila, rezidence předsedy vlády vybudovanou prvním československým premiérem Karlem Kramářem. Navštívit ji bude možné také v den státního svátku 5. července. U příležitosti navazujícího státního svátku věnovaného památce mistra Jana Husa 6. července si bude možné prohlédnout také jednu z nejstarších staveb na pražských HradčanechHrzánský palác. Tato historická budova, sloužící jako náhradní sídlo vlády ČR, je spjata s významnými osobnostmi české historie, jako byli stavitel Petr Parléř či první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Dny otevřených dveří historických objektů Úřadu vlády se vracejí po pauze zaviněné epidemií koronaviru a budou probíhat celé léto až do října. V letních měsících se budou konat pro Pražany i návštěvníky Prahy každou sobotu pravidelné exkurze v Kramářově vile, Hrzánském paláci i v Lichtenštejnském paláci, kde je navíc možné shlédnout i výstavu protokolárních předsedy vlády. V září a v říjnu bude možné objekty navštívit první sobotu v měsíci a dále v rámci státních svátků. Cyklus dnů otevřených dveří bude završen 17. listopadu při příležitosti oslavy Dne boje za svobodu a demokracii. Prohlídky budou probíhat vždy od 9 do 17 hodin a vstup do objektů je zdarma.

V rámci projektu OPEN HOUSE je plánováno i zpřístupnění hlavního sídla Úřadu vlády ČR, Strakovy akademie, která v uplynulých letech prošla zásadní rekonstrukcí. Den otevřených dveří ve Strakově akademii proběhne také v rámci oslavy Dne české státnosti 28. září. Zájemci o prohlídku tak budou mít jedinečnou příležitost navštívit například jednací sál vlády ČR, tiskové sály nebo nahlédnout do prostor kanceláře předsedy vlády.

Úřad vlády ČR rovněž spravuje objekt spojený s další významnou osobností československé politiky – Benešovu vilu, kterou si nechali postavit prezident Edvard Beneš s chotí Hanou v Sezimově Ústí. Benešova vila bude pro návštěvníky otevřena od 4. září do konce října vždy oba víkendové dny. Dny otevřených dveří tu budou probíhat tradičně formou komentovaných exkurzí.

Veškerá hygienická pravidla vstupu do vládních objektů budou podléhat aktuálním a platným opatřením Ministerstva zdravotnictví.

Program dnů otevřených dveří

(vždy od 9.00 do 17.00 hodin, poslední komentovaná prohlídka bude začínat v 16.00 hodin)

červenec

4. července 2020 – Kramářova vila
5. července 2020 – Kramářova vila
6. července 2020 – Hrzánský palác
11. července 2020 – Hrzánský palác
18. července 2020 – Kramářova vila
25. července 2020 – Lichtenštejnský palác

srpen

1. srpna 2020 – Hrzánský palác
8. srpna 2020 – Kramářova vila
15. srpna 2020 – Lichtenštejnský palác
22. srpna 2020 – Hrzánský palác
29. srpna 2020 – Kramářova vila

září

5.–6. září 2020 – Strakova akademie a Lichtenštejnský palác
4.–6. září – Benešova vila
12.–13. září – Benešova vila
19.–20. září – Benešova vila
26.–27. září – Benešova vila
28. září – Strakova akademie

říjen

2.–4. října – Benešova vila
5. října – Kramářova vila
10.–11. října – Benešova vila
17.–18. října – Benešova vila
24.–25. října – Benešova vila
28. října – Lichtenštejnský palác

listopad

17. listopadu – Hrzánský palác a Lichtenštejnský palác

Vstupné

zdarma