V BAŤOVĚ MRAKODRAPU LETOS POPRVÉ ZASEDLA KRAJSKÁ TRIPARTITA

V Baťově mrakodrapu letos poprvé zasedla krajská tripartita

 

ZLÍNSKÝ KRAJ – Zástupci kraje, zaměstnavatelů a odborů se ve čtvrtek 2. března sešli k 85. společnému jednání. Rada hospodářské a sociální dohody Zlínského kraje, tedy krajská tripartita, jednala například o aktuální situaci na trhu práce v regionu nebo krajském rozpočtu a v neposlední řadě o plánu modernizace Nemocnice Tomáše Bati, který na přelomu let 2027 a 2028 vyvrcholí stavbou centrálního polybloku urgentní medicíny.

„Pro kraj je velmi důležité udržovat kontakt se zaměstnavateli i zástupci zaměstnanců, tedy odbory a dalšími aktéry sociálního dialogu. Pomáhá nám to dotvářet celkový pohled na situaci v kraji v mnoha oblastech, jako je zaměstnanost, sociální problematika, ekonomika. Dnes jsme měli také možnost představit náš projekt na modernizaci Baťovky. A jako v případě jiných záměrů kraje, jsme v rámci této platformy dostali velmi cennou zpětnou vazbu a podporu,“ okomentoval průběh jednání hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Jedním z bodů programu byla informace o situaci na trhu práce ve Zlínském kraji. Podle ředitelky krajské pobočky Úřadu práce Miriam Majdyšové měl v loňském roce Zlínský kraj třetí nejnižší nezaměstnanost v rámci ČR. Aktuálním trendem je pokles nabídky volných míst. V lednu a únoru letošního roku přesto vykazoval Zlínský kraj vůbec nejnižší nezaměstnanost v ČR.

V závěru jednání došlo také na téma hospodaření kraje. Krajské finance jsou ve velmi dobré kondici. Rozpočet je nastaven jako proinvestiční. Na investice do svého územímá kraj pro letošní rok vyčleněnu částku 1,75 miliardy korun. Mimo to nebude potřebovat čerpat další úvěr, naopak se počítá se snížením zadlužení. Kraji se daří udržovat pod kontrolou také provozní výdaje. Například díky dobře nastaveným smlouvám na dodávky energií.

Zpracoval: Vladimír Dostálek