Většina nemocnic platy nezvýšila! Jednali jsme s ministrem Válkem

Předsedkyně odborového svazu Dagmar Žitníková, místopředsedkyně Jana Hnyková a předseda LOK-SČL Martin Engel v pondělí 27. února jednali s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem a jeho řediteli odborů Helenou Rögnerovou a Janem Michálkem. Obsahem jednání bylo předání informací o navýšení platů v zařízeních zřizovaných Ministerstvem zdravotnictví.

Odbory zaslaly do přímo řízených nemocnic a dalších zdravotnických zařízení dotazník k výsledkům kolektivního vyjednávání. Odpovědi bohužel potvrdily jejich obavy. Většina nemocnic, které zřizuje Ministerstvo zdravotnictví, platy nezvýšila, někde ještě jednání pokračuje.

Ministr Válek zopakoval, že nemocnice mají na zvýšení platů finanční prostředky z úhradové vyhlášky mezi 4 až 6 procenty a že takto byli instruováni ředitelé fakultních nemocnic, aby v tomto rozmezí ve shodě s odborovými organizacemi platy navýšili. Ve stejném objemu by měly být zvýšené platy také v psychiatrických nemocnicích.

Ředitel Jan Michálek dostal za úkol situaci prověřit. Časově je shoda, že kolektivní vyjednávání by mělo být uzavřeno do poloviny března. V případě neshody mezi odborovými organizacemi a vedením nemocnic se uskuteční společné jednání ministra, odborů a ředitelů nemocnic a dalších zdravotnických zařízení, jejichž zřizovatelem je Ministerstvo zdravotnictví.