Vláda je připravena podpořit seniorky a seniory v mimořádných situacích

Tisková konference k Mezinárodnímu dni seniorů, 27. září 2022.
Tisková konference k Mezinárodnímu dni seniorů, 27. září 2022.
V úterý 27. září 2022 připomněla zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková společně s místopředsedou vlády a ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou nadcházející Mezinárodní den seniorů. Poděkovali starším obyvatelům České republiky za jejich přínosy společnosti a ujistili, že vláda je připravena v době energetické krize a zdražování podporovat seniorskou populaci řadou opatření. S informacemi o možnostech podpory prostřednictvím krizové linky pro seniory se připojil ředitel organizace Elpida Jiří Hrabě.

Zmocněnkyně vlády pro lidská práva poblahopřála seniorkám a seniorům a poděkovala jim za jejich zapojení a přispění společnosti. „Mnozí ze seniorek a seniorů plní i několik společenských rolí. Starší lidé solidárně pomáhají zvládat současné výzvy, včetně těch, které souvisí s konfliktem na Ukrajině. Za to jim náleží veliké poděkování,“ sdělila Klára Šimáčková Laurenčíková.

Zmocněnkyně rovněž ubezpečila o připravenosti vlády seniorskou populaci v nadcházejícím období podpořit. „Vláda si je vědoma závažných dopadů ukrajinského konfliktu a ekonomické krize v podobě růstu cen energií, potravin a dalšího zboží. Aktivně proto hledá prostředky a způsoby jejich řešení. Vláda zastropuje ceny elektřiny a plynu pro domácnosti. Poskytne také podporu na úhradu nákladů na energie v podobě tzv. úsporného tarifu. To jsou základní opatření, která by měla napomoci českým občanům, včetně seniorů, překonat letošní zimu s co nejmenšími obtížemi a bez větších obav o sebe a své zdraví,“ řekla vládní zmocněnkyně.

S blahopřáním se připojil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Poskytl podrobnější informace ohledně valorizace důchodů a o možnostech státní sociální podpory a pomoci v hmotné nouzi včetně vylepšeného příspěvku na bydlení. „Nebojte se požádat stát o podporu, i pokud jste tak nikdy v minulosti neučinili. V případě mimořádných událostí jako je energetická krize je tu stát od toho, aby lidem pomohl,“ apeloval ministr.

Ředitel organizace Elpida Jiří Hrabě na závěr přiblížil nabídku bezplatné linky krizové pomoci pro seniory a poradil starším lidem, jak zvládnout zdražování.

Souhrnné informace o vládní pomoci jsou k dispozici na jednom místě na novém webu Deštník proti drahotě www.destnikprotidrahote.cz.