Nový vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny bude koordinovat pomoc, kterou státní i nestátní subjekty Ukrajině poskytují a budou poskytovat v průběhu ruské agrese, ale i po jejím skončení. Česká republika má velký zájem pomoci zničené zemi s poválečnou obnovou, zaměřit se chce především na Dněpropetrovskou oblast. Zároveň bude Českou republiku zastupovat i na mezinárodních jednáních, která se ve věci podpory a obnovy Ukrajiny povedou. Bude také předsedat české části stálé pracovní skupiny pro rekonstrukci Ukrajiny, která bude zřízena v rámci česko-ukrajinské Mezivládní komise pro hospodářskou, průmyslovou a vědeckotechnickou spolupráci.
Vláda do funkce zmocněnce na návrh ministra zahraničních věcí jmenovala Tomáše Kopečného, který dosud působil ve funkci náměstka ministryně obrany a intenzivně se angažoval v dosavadních aktivitách České republiky na podporu Ukrajiny.
Vláda se zabývala také problematikou výstavby nového hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. V návaznosti na požadavek vyplývající z novely atomového zákona předloží do Parlamentu návrh nového zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu. Nový zákon řeší problematiku zapojení obecních a krajských samospráv a také občanů v lokalitách, kde má být nové úložiště vybudováno a provozováno. Cílem je ošetřit zapojení dotčených obcí a jejich občanů v souvisejících správních řízeních, a posílit tak legitimitu výběru lokality, kde bude nové úložiště vybudováno. Podle návrhu má o hlavním a záložním umístění hlubinného úložiště rozhodnout vláda a toto rozhodnutí si nechat schválit oběma komorami Parlamentu. Více v tiskové zprávě Ministerstva průmyslu a obchodu.
Kabinet projednal také návrh místopředsedy vlády pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše na převedení domén ústředních orgánů státní správy České republiky na jednotnou doménu *.gov.cz a záměr vytvořit jednotnou vizuální identitu státních orgánů a institucí. Vytvořením jednotné vizuální identity na jednotné doméně by se mimo jiné zvýšila uživatelská přívětivost, přehlednost i kybernetická bezpečnost a zlepšila se i úroveň propagace České republiky v zahraničí a důvěryhodnost státních webů. Zároveň by stát ušetřil na výdajích za jejich provoz a správu. Více v tiskové zprávě vicepremiéra pro digitalizaci.
Vláda také uložila ministrovi financí, aby prodloužil platnost mimořádných daňových opatření pro občany a firmy, které se rozhodly podpořit bojující Ukrajinu dobročinnou aktivitou. Možnost odečíst si toto bezúplatné plnění od základu daně platila pro rok 2022, vláda chce dát dárcům i příjemcům darů možnost daňových úlev v pro letošní rok.
Kabinet také vyčlenil pro letošní rok až 6,96 miliardy korun pro kraje, které zajišťují dočasné nouzové přístřeší či nouzové ubytování válečným uprchlíkům z Ukrajiny. Peníze budou prostřednictvím Rezervy na řešení krizových situací, jejich předcházení a odstraňovaní jejich následků podle zákona č. 240/2000 Sb. vypláceny na kompenzace, které byly rozhodnutím vlády od 1. listopadu 2022 navýšeny z 200 korun na 300 korun a z 250 korun na 350 korun podle typu ubytování na osobu a den. V loňském roce na těchto refundacích stát krajům vyplatil 2,464 miliardy korun.
Vláda projednala a schválila také návrh změn Legislativních pravidel vlády, Obecných zásad pro hodnocení dopadů regulace (RIA) a Jednacího řádu vlády. Změny se týkají především rozšíření analýzy posuzovaných dopadů návrhů věcného záměru a návrhů právních předpisů na rodinu (FIA – Family Impact Assessment), územních dopadů a dopadů na územní samosprávné celky (TIA – Territorial Impact Assessment) a na tzv. digitální ekonomiku (DIA – Digital Impact Assessment). V případě hodnocení RIA se například doplňují povinnosti zhodnocovat soulad návrhů se zásadami tvorby digitálně přívětivé legislativy.
Kompletní výsledky jednání vlády naleznete na https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vysledky-jednani-vlady-11–ledna-2023-202214/.