Vládní statistik Dušek před poslanci: Koronavirus změní rovnováhu, mám z toho strašný strach

  • Když minulý týden šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek předstoupil před poslance ze zdravotního výboru, nabídl jim nebývale otevřený pohled na šíření nákazy koronavirem.
  • „Pravda je, že nevíme, jak velkou virovou nálož máme venku,“ řekl například zákonodárcům předseda Ústavu zdravotnických informací a statistiky.
  • Mluvil také o tom, co by se stalo, kdyby se lidé mohli v Česku opět volně pohybovat. V takovém případě by v tuzemsku bylo podle jeho odhadu až 150 tisíc nakažených.
  • Server iROZHLAS.cz přináší přehled jeho nejvýraznějších výroků. Sám Dušek k tomu nyní redakci řekl, že jeho slova padla v rámci diskuse s poslanci a že neřekl nic špatného.
Jednání zdravotního výboru bylo podobně jako další sněmovní akce kvůli koronaviru neveřejné. Záznam ze zasedání, kterého se kromě Ladislava Duška účastnil také náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, je k dispozici na webu Poslanecké sněmovny. Z vyjádření Duška před poslanci je zřejmé, že s tím nepočítal.

S odstupem však považuje své vyjádření, jak řekl serveru iROZHLAS.cz, za korektní. „Nemyslím, že bych tam řekl něco špatného,“ uvedl. S poslanci se podle svých slov bavil nejdříve v rámci neformální diskuse, posléze navázal prezentací nového informačního systému pro zdravotníky.

„Reagoval jsem na diskusi a zdálo se mi, že je velmi pesimistická a nereflektuje to, co se nám podařilo. Na začátku jsem měl opravdu strašný strach, že nevyjdou predikce, ale to se nestalo. A teď bych malinko uvítal, kdyby v populaci zavládla trochu lepší nálada,“ vysvětlil. 

Duškova rétorika, která se místy nesla v žoviálním duchu, poslancům zdravotního výboru podle všeho nevadila. Naopak ocenili jeho otevřenost, jak vyplývá například z reakce poslance ODS Bohuslava Svobody. „To jsme my všichni potřebovali slyšet. Víte, z čeho máme my strach? Z věty, že to zvládneme,“ prohlásil během zasedání na adresu vládního statistika. 

Potvrzuje to nyní zpětně i třeba poslanec TOP 09 Vlastimil Válek. Uvolněný tón mu prý nevadil, u Duška je na něj zvyklý. „Je vědec, výzkumník, biostatický analytik, který se zabývá daty a vždycky mluví velmi otevřeně. Říká to, co si myslí, a vždycky mluví tak, jak mluvil na zdravotním výboru. Není politik ani není manipulován nějakou politickou stranou, prostě říká svůj názor, který vychází z tvrdých dat,“ přiblížil redakci.

Válek současně upozornil, že výbor byl neveřejný. Mohlo to tak podle něj vzbudit dojem, že nebude nahráván, jak je běžné. „Byl neveřejný tak, jak je všechno v Parlamentu kvůli koronaviru. To znamená, že tam nemá přístup veřejnost, ale to jednání není tajné. A to mohlo pana profesora nebo jiné účastníky zmást,“ doplnil.

S obsahem přednesu byl spokojený také pirát Petr Třešňák. „Pan Dušek je jeden z největších odborníků u nás, co se týče zdravotnických dat, která umí patřičně odprezentovat,“ uvedl. Výhrady k jeho přednesu neměl.

  • Zdroj: irozhlas.cz