Vysokomýtští kováci ohromili vlnou solidarity – kolegovi se složili na novou střechu

Doslova vlna solidarity se zvedla mezi odboráři, zaměstnanci i vedením vysokomýtského Iveca poté, co jejich kolega Miroslav Svoboda a jeho partnerka přišli o střechu nad hlavou. Jejich rodinný dům totiž v pátek 6. listopadu téměř zničil oheň poté, co spaliny z krbových kamen zapálily střechu.
 
Zbyly z ní jen ohořelé trámy a zkázu pak dokonala voda při hašení požáru. Na zoufalou situaci vzápětí reagovali kolegové poškozeného kováka sbírkou – vybrali mezi sebou téměř 200 tisíc korun. Další potřebná pomoc přišla z Konta živelních pohrom a dokonce i od zaměstnavatele, který nabídl dočasné bydlení.
 
„Z horního patra a střechy nezůstalo nic použitelného a voda dokonala zbytek zkázy na spodních místnostech. V podstatě zůstaly jen obvodové zdi. Nábytek a vybavení včetně instalací na horním patře zcela shořely, ve spodních místnostech bylo vše zasaženo vodou,“ popsal děsivou situaci předseda Komise k živelním pohromám a místopředseda OS KOVO Tomáš Valášek. Komise v tomto případě rozhodla o přidělení sociální podpory ve výši 30 000 korun. Další pomoc přišla od kolegů Miroslava Svobody. Ti mezi sebou vybrali 184 000 korun. A velkoryse zareagoval i zaměstnavatel – rodině zatím na dobu tří měsíců umožnil bezplatné užívání firemního bytu. Podle vedoucího RP Hradec Králové Rudolfa Procházky obětem požáru nezůstalo téměř nic. „Vzhledem k tomu, že rodina přišla prakticky o veškeré vybavení včetně oděvů, firma poskytla do začátku i několik krabic s oděvy. Pan Svoboda a jeho partnerka neskrývali své dojetí a poděkovali všem za nečekanou podporu, která jim v současné těžké situaci obrovsky pomůže. Dům je přibližně tři roky po rekonstrukci a první dny po požáru všechny provázela absolutní bezmoc. O Češích se říká ledacos, ale v těžkých chvílích v sobě vždy najdeme pocit sounáležitosti, zájem o pomoc druhému, prostě kus srdce,“ zdůrazňuje Rudolf Procházka.
 
„Velký dík patří vám všem, našim milým kolegům, odborové organizaci, která nejen, že pomohla s organizací sbírky, ale zařídila i podporu z Konta živelných pohrom, a v neposlední řadě děkujeme zástupcům vedení společnosti Iveco CR za účinnou pomoc při zajištění bydlení a ošacení pro naši rodinu. Finanční prostředky takto získané využijeme beze zbytku na obnovu a vybavení domova pro nás a naše děti,“ uvedli ve svém poděkování Miroslav Svoboda a Dáša Münsterová.
 
  • Zdroj: OS KOVO