Wikov Sázavan – od obuvi ke strojírenství

Společnost Wikov působí ve Zruči nad Sázavou. Toto město bylo spjaté s výrobou obuvi. Nyní se zde vyrábí špičkové stroje, které se vyváží do zahraničí. Se zástupkyní společnosti paní Petrou Pražákovou jsme se ponořili do historie této firmy a zajímali se také o to, jaké podmínky poskytují zaměstnancům.
 
Vaše společnost má společnou historii s firmou Baťa a obuvnictvím, připomeňte ji prosím a vysvětlete, jak se firma dostala z tohoto oboru ke strojírenství.
Ano, když se ohlédneme zpět do historie, tak v roce 1939 ve Zruči nad Sázavou firma Baťa založila výrobní závod především na produkci dětské obuvi. V roce 1948 byly strojírny postaveny na výrobu obuvnických strojů, které byly mimo tehdejší závody v ČR vyváženy do celého světa, zejména zemí RVHP. Po sametové revoluci se strojní závod privatizoval do samostatné firmy s názvem Strojírny Sázavan, která výrobu rozšířila i na jiné jednoúčelové stroje a díly pro dřevozpracující stroje, zámečnické, tvářecí, kovoobráběcí stroje, textilní, galanterní a obuvnickou výrobu, zakázkovou výrobu podle předané výkresové dokumentace. V roce 2012 byla firma odkoupena skupinou Wikov a došlo k přejmenování na současný název Wikov Sázavan. Počáteční architektura budov v tzv. baťovském funkcionalismu je zachována dodnes. Stejně tak se hlásíme k původním baťovským podnikatelským zásadám.
 
Co vaše společnost vyrábí a pro koho dodává? Jste dodavatelem v rámci skupiny, nebo i pro externí zákazníky?
Wikov Sázavan společně s dalšími podniky (Wikov Gear, Wikov MGI, ORBITAL2, Detail CZ, Gmeinder Getriebe Gruppe a Wikov RS) patří do velké skupiny Wikov Industry. Hlavním produktem skupiny jsou mechanické převodovky, od průmyslových, určených pro např. větrné elektrárny, gumárenský, cementářský nebo ropný průmysl, až po lokomotivy a tramvaje. Více jak 75 procent své výroby vyváží skupina do zahraničí a je jedním z nejvýznamnějších výrobců mechanických převodovek v regionu střední a východní Evropy. U nás ve Wikovu Sázavan vyrábíme zejména komponenty těchto převodovek a také celou řadu strojních dílců pro naše samostatné partnery. Naše společnost nabízí především špičkové pětiosé obrábění, přesné soustružení a navazující doplňkové procesy… 
 
Vaše společnost působí ve strojírenství, jak je těžké zde získávat kvalitní odborníky?
Víme, že kvalitní personál je základním stavebním prvkem firmy, a našich zaměstnanců si velmi vážíme. V dnešní době je velmi obtížné sehnat další kvalitní kolegy, přesto se nám daří počet zaměstnanců držet na požadované úrovni, abychom stíhali vyrábět veškeré zakázky. Stále bychom ale pro další růst potřebovali navýšit stav o brusiče, frézaře a soustružníky, kteří mají daný obor vystudovaný, nebo mají alespoň adekvátní praxi. Spolupracujeme se středními učilišti a se středními odbornými školami, abychom si zajistili naše budoucí zaměstnance – Wikov novou generaci.
 
Kolik má vaše společnost zaměstnanců? Plánujete nabírat další? Jak probíhá náborový proces?
V současné době máme téměř 100 zaměstnanců. Preferujeme zaměstnance z okolí Zruče, ale také nabízíme možnost ubytování pro přespolní. V posledních měsících máme nedostatek frézařů, soustružníků na konvenčních strojích a také máme nouzi o brusiče. Jsme stabilní zaměstnavatel, který má historii přes čtyři generace, a v porovnání s okolními firmami nabízíme odpovídající finanční ohodnocení. Nové zaměstnance oslovujeme přes různé kanály. Od inzerátů v místních novinách, spolupracujeme s úřadem práce nebo jsme aktivní na sociálních sítích. Naším záměrem je mít kvalitní, stabilní, výkonný a spokojený personál.
 
Jak u vás probíhá výzkum a vývoj?
Cílem celé skupiny Wikov je výroba precizních mechanických převodovek a ozubených kol do celé široké škály průmyslových oborů. Výzkumu a vývoji se proto věnuje celá řada odborníků, jejichž úkolem je udržení značky na prvních místech mezi výrobními strojírenskými podniky. Skupina má vlastní vývojovou a konstrukční kancelář, dále se investuje do zkušeben a testovacích laboratoří. Zkušenosti vytvářené a předávané již po čtyři generace ve spojení se špičkovou výrobou nám umožňují produkovat top výrobky s rostoucím konstrukčním řešením.
 
Jak se snažíte ve vaší firmě dosahovat sociálního smíru? Jaké benefity zaměstnancům poskytujete?
Našich zaměstnanců si vážíme. Firma nabízí nadstandardní mzdové ohodnocení. Každý zaměstnanec má možnost realizovat vlastní nápady, za které jsou finanční odměny. Personál má k dispozici dotované závodní stravování s výběrem až z pěti jídel, dále také nárok na dovolenou v délce 25 dní. Podnik svým zaměstnancům rád přispívá na sport a různé kulturní a společenské akce formou mikrosponzoringu. Aby si u nás našel každý to své, lze se vzdělávat nejen v oblasti kovoobrábění, ale také naši zaměstnanci navštěvují lekce cizích jazyků. Wikov nabízí kromě toho work-life balance benefit s konzultacemi s odborníky nebo také online lékaře. Nabízíme také příspěvek na penzijní pojištění a příspěvek na dopravu pro přespolní.
 
Bylo pro vás náročné období pandemie?
Období pandemie covid-19 bylo pro všechny nová zkušenost a velmi obtížné období. Ve výrobním podniku není možnost poskytování home officů, proto děkujeme všem našim zaměstnancům za dodržování protiepidemiologických pravidel, díky kterým jsme nemuseli zastavovat výrobu. Ani nám se pandemie nevyhnula a část personálu onemocněla, ale vždy v takovém počtu, že stále podnik produkoval.
 
 
  • Zdroj: OS KOVO, Kovák