Začalo vyjednávání o daňovém balíčku se Senátem. Premiér Andrej Babiš navrhl kompenzace pro obce a kraje

V rámci Senátu začalo ve středu hledání kompromisu, jak má vypadat daňový balíček chystaný pro příští rok. S předsedy některých klubů už jednal vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle něj Senát bude balíček schvalovat nejdříve 10. prosince. Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) pak jednali se předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a zástupci senátních klubů. Andrej Babiš navrhl Senátu zrušit vyšší slevu na poplatníka a nechat sazby 15 a 23 procent. Novinkou je, že zároveň navrhl poslat obcím a krajům 20 miliard za výpadek příjmů.

Andrej Babiš uvedl, že obce, kterým chystaný daňový balíček sníží příjmy asi o 20 miliard korun, by podle jeho návrhu získaly kompenzaci ve výši 15 miliard korun. Kraje, které by podle původního návrhu přišly o 7,1 miliardy korun, by na kompenzaci dostaly pět miliard. Předseda hnutí ANO nevyloučil diskusi o změně zákona o rozpočtovém určení daní (vymezuje, jaké procento z jakých daní jde do rozpočtů obcí a krajů).

Premiér řekl, že je to propočítané na dva roky – po tuto dobu by mělo platit navrhované snížení daně z příjmů fyzických osob. Premiér navrhuje sazby 15 a 23 procent z hrubé mzdy. Vyšší sazba by se týkala jen menší části zaměstnanců, kteří měsíčně pobírají více než 141 tisíc. Projednávané změny sazeb navazují na připravované zrušení superhrubé mzdy.

Šárka Jelínková (KDU-ČSL) ze senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí řekla, že sněmovnou navržený daňový balíček je „rozpočtově zhýralý“ a musí se změnit. Uvítala návrh na kompenzace pro regiony. O dalších návrzích premiéra Andreje Babiše bude klub teprve jednat. Senátorka dodala, že je nutno poslat do sněmovny ze Senátu takovou verzi, která by měla v Poslanecké sněmovně reálnou šanci projít. Kritizovala, že na změny je nyní jen velmi krátká doba.

Zdeněk Nytra (ODS) z klubu ODS a TOP 09 uvedl, že panuje shoda všech klubů na tom, že kompenzace pro regiony jsou nezbytné, aby dopad na jejich rozpočty byl co nejmenší.

Petr Holeček (nestraník) za klub Starostů a nezávislých uvedl, že návrh kompenzací je novum. Klub však stále zvažuje jako variantu zamítnutí sněmovní verze daňového balíčku.

Jaroslav Větrovský (za ANO) ze senátorského klubu ProRegion ocenil premiérovu snahu řešit výpadek regionům. Návrh na kompenzace považuje za dobrý počátek pro další jednání.

Václav Láska (SEN 21) z klubu SEN 21 a Piráti považuje zákon za velmi špatný, pochybuje o jeho podpoře v klubu. Uvítal by úpravy, které by pomohly lidem s nižšími příjmy. Kritizoval sněmovnu za to, že chce od Senátu zásadní změny za několik dnů.

V Poslanecké sněmovně prošlo v pátek ráno jak snížení sazby daně z příjmů fyzických osob na 15 procent z hrubé mzdy, tak zvýšení slevy na poplatníka o víc než devět tisíc korun za rok. To by mohlo snížit příjmy veřejných financí každoročně o více než 130 miliard korun (někteří mluví o 150 miliardách), a zasáhnout tak státní rozpočet i rozpočty obcí, měst a krajů.

Toto snížení daní je součástí širšího daňového balíčku, který má platit od příštího roku. Obsahuje například stravenkový paušál jako alternativu ke stravenkám, vyšší zdanění cigaret a tabáku, zrychlené firemní odpisy či snížení spotřební daně u motorové nafty o korunu za litr.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) řekl po jednání se čtyřmi předsedy senátních klubů, že i oni mají snahu vyřešit současnou neuspokojivou situaci, která by mohla ohrozit veřejné finance. Jsou proto ochotni jednat o úpravách. Jan Hamáček navrhl kompromisní řešení, které pracuje se čtyřmi parametry – ruší superhrubou mzdu, řeší zdanění živnostníků, aby neměli vyšší daně než zaměstnanci, dále otázku slevy na poplatníka i otázku kompenzací pro obce a kraje.

Podle Jana Hamáčka bude Senát schvalovat balíček nejdříve 10. prosince. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) uvedl, že schvalování daňového balíčku v Senátu bude záležet na rychlosti dohody s vládou na jeho úpravách. Ve hře je 10. i 17. prosinec.

Jana Hamáček také připustil, že „ďábel se skrývá v detailu,“ tedy zda u daně z příjmů fyzických osob se má sazba z hrubé mzdy snížit na 15 procent (návrh premiéra Andreje Babiše), nebo 19 procent (původní návrh vicepremiéra Jana Hamáčka) a jak vysoká má být sleva na poplatníka (různě zvýšit ji navrhují Jan Hamáček i Piráti). Diskuse bude i o tom, zda kompenzace regionům má být třeba padesát či sto procent.

Předseda ČSSD se domnívá, že cokoliv vzejde ze Senátu, bude lepší než verze přijatá ve sněmovně. Tu považuje za „katastrofu“. Pokud by Senát pouze zamítl sněmovní verzi, byly by před sněmovnou jen dvě alternativy: Buď nic, nebo původní sněmovní návrh. Pro Jana Hamáčka by v tomto případě bylo lepší nic (tedy zachování superhrubé mzdy, nesnižování daní) než verze přijatá minulý týden. Upozornil však, že tuto verzi společně podporují ANO, ODS a SPD, které mají ve sněmovně dostatečnou většinu.

  • Zdroj: Česká televize