Zaměstnancům Třineckých železáren vzrostou mzdy

Zaměstnancům Třineckých železáren (TŽ) od února vzrostou mzdy v průměru o 1700 korun měsíčně. V podniku se mimo jiné zvýší také finanční plnění v případě, že zaměstnanec ztratí zdravotní způsobilost. Vyplývá to z kolektivní smlouvy, kterou podepsali zástupci vedení a odborů. Kolektivní smlouva je uzavřena na tři roky, každý rok se bude formou dodatku upravovat výše mezd. ČTK to řekla mluvčí TŽ Petra Macková Jurásková. Průměrná mzda v podniku loni byla přes 38.000 korun.

„Základní růst představuje navýšení mzdy v průměru o 1700 korun, u směnových zaměstnanců až o 2500 korun. Valnou část navýšení jsme totiž směřovali do motivačních složek zejména zaměstnanců v nepřetržitém provozu,“ uvedl ředitel pro personalistiku a vnější vztahy Ivo Žižka.

V loňském roce činila průměrná mzda v podniku 38.353 korun. „Díky dohodnutému základnímu růstu vzroste na konci roku 2022 průměrná mzda na 39.710 korun. Pokud firma splní plánovaný hospodářský výsledek, díky mimořádným odměnám by pak průměrná mzda zaměstnance Třineckých železáren mohla překročit 40.000 korun,“ uvedla mluvčí.

Huť se podle ní k navýšení mezd odhodlala i přesto, že ji v letošním roce čeká extrémní růst nákladů na energie, které přesáhnou 5,5 miliardy korun. „Je to o 1,4 miliardy více než v loňském roce. Předpokládá se také růst dalších nákladů v souvislosti s připravovanými projekty ke snižování uhlíkové stopy dle Zelené dohody,“ uvedla Macková.

Hospodaření firmy ovlivňuje také masivní růst nákladů na emisní povolenky a vstupní suroviny. „Přichází náročné období, které musíme ustát. S ohledem na zvyšování životních nákladů však nemůžeme zapomínat na zaměstnance,“ uvedl generální ředitel TŽ Jan Czudek.

Kolektivní smlouva obsahuje také zvýšení částek, které zaměstnanci dostanou při pracovních a životních jubileích. „Například po pěti letech práce pro huť firma vyplatí jednorázovou odměnu 3000 korun, po 25 letech je to 12.000 korun a podobně. Jde o mimořádné poděkování loajálním dlouholetým zaměstnancům,“ uvedl Žižka.

Předseda Základní organizace Odborového svazu KOVO TŽ Marcel Pielesz uvedl, že pozitivní zprávou je rovněž novinka v kolektivní smlouvě týkající se volitelných benefitů. „Zaměstnanci získají na celý rok benefit v jednotné výši 5000 korun, který si mohou rozdělit do různých nabízených aktivit zejména pro své zdraví,“ uvedl Pielesz.

__________
Třinecké železárny jsou největším hutním podnikem v Česku. V roce 2020 dosáhly zisku 469 milionů korun a tržeb 35,1 miliardy korun. Nejprodávanějším výrobkem TŽ je dlouhodobě válcovaný drát, dalšími hlavními produkty jsou speciální tyčová ocel, tažená ocel, kolejnice, široká ocel, bezešvé trubky nebo hutní polotovary. Včetně odloučených provozů mají TŽ přes 7000 zaměstnanců, i s dceřinými firmami je pracovníků okolo 10.000.

 

  • Zdroj: ČTK, OS KOVO