Západní Čína láká investory

Svaz průmyslu a dopravy ČR navštívila sedmičlenná delegace zastupitelstva okresu Xixiu z jeho centrálního města Anshun. Oblast leží v provincii Guizhou.

Delegaci vedla místo starostka paní Yang Li a doprovázeli jí zástupci tamního odboru vzdělávání, zdravotnictví, vědy a technologie, dále představitelé tamní významné průmyslové zóny a veletržního průmyslu.

Provincie patří k západní části Číny, která není tak ekonomicky rozvinuta a internacionalizována, jako nám dobře známý východ (Šanghaj, Peking atd.). Čínská vláda proto do oblasti investuje značné prostředky na rozvoj a vznikají zde zajímavé příležitosti v mnoha oborech, které by české firmy neměly opomenout. Podmínky mohou být náročnější, ale je zde nižší konkurence etablovaných společností. Firmám, které mají co nabídnout a jsou dostatečně zkušené, lze tuto oblast nyní doporučit.

Kromě řady přírodních krás nabízí okres kolem města Anshun řadu obchodních a investičních příležitostí. Je znám např. svým leteckým průmyslem, kde by mohli najít prostor pro spolupráci právě i české firmy, které mají v oboru špičkové renomé. Jedná se také o výhodný dopravní a logistický uzel. V Anshun je kvalitní univerzita a příležitost ke spolupráci v oblasti vzdělávání.

Setkání se zúčastnilo více jak 30 zástupců českých firem a po ukončení oficiální části se zástupci delegace místo-starostky intenzivně jednali. I to svědčí o vážném zájmu obou stran.

„Firmy přišly i s některými konkrétními projekty, zájem nás velmi těší a rádi se s vámi potkáme při některé z vašich návštěv Číny,“ dodala na závěr paní místo-starostka Yang Li.

„Akce předčila naše očekávání jak počtem a zájem českých firem, tak i připraveností delegace, které měla skutečný zájem o kontakty s obchodní sférou,“ řekl ředitel partnerské společnosti Governance Institute pan Tomáš Pala a dodal: „Věříme, že na toto setkání navážeme cestou do Anshun, nebo přijetím nějaké větší obchodní delegace z této části Číny.“

Svaz pořádal akci ve spolupráci se společností Governance Institute, která se mimo jiné zaměřuje na pomoc českým firmám při navazování kontaktů nejen v Číně.

Tereza Řezníčková
kategorie Obchodní politika