Svaz průmyslu a dopravy vítá Bílou knihu o Brexitu

Svaz velice oceňuje snahu premiérky Mayové udělat Brexit pro firmy co nejméně bolestivý, jak vyplývá z dlouho očekávané Bílé knihy o budoucích vztazích Británie a EU, kterou v polovině července vydala britská vláda. Podporujeme výzvu Konfederace britského průmyslu (CBI), vedené Carolyn Fairbairnovou, aby se obě vyjednávající strany chovaly konstruktivně, flexibilně a pragmaticky a kladly ekonomické dopady před vlastní ideologii.

Z pohledu českého byznysu je návrh britské vlády přijatelný, i když v některých otázkách stále zůstávají mezery či nejasnosti. Většinu návrhů, jako je např. snaha o udržení volného pohybu zboží, dat, vzájemného uznávání kvalifikací či zachování mobility kvalifikovaných pracovníků napříč EU, považuje Svaz za jednoznačně příznivé. Jsme si pochopitelně vědomi toho, že stávající stav udržet po Brexitu nelze, nicméně je třeba usilovat o řešení, které firmám přinese co nejméně změn a nejistot, a zabránit tzv. tvrdému Brexitu bez výstupové dohody o obchodní spolupráci.

Ačkoli hlavní pozornost by podle Svazu měla být v příštích 3 měsících věnována především výstupové dohodě, Bílou knihu o budoucích vztazích považujeme za přínosný impulz pro probíhající jednání, zejména v době, kdy Evropská komise skepticky vyzývá členské státy k zintenzivnění příprav na odchod Británie bez jakékoli dohody. Svaz bude napjatě sledovat očekávané jednání nového britského ministra pro Brexit, Dominica Raaba, s vyjednávacím týmem EU pro Brexit, který vede Michel Barnier.

Shrnutí obsahu Bílé knihy v českém jazyce zde

Celý text Bílé knihy v anglickém jazyce zde

Sdělení EK z 19.7.2018 „Příprava na vystoupení Velké Británie z EU dne 30. března 2019“ zde

Olga Rozsívalová
kategorie EU infoservis