Zástupci OS Media reagují na prohlášení ministra kultury Martina Baxy o nezvyšování koncesionářských poplatků u ČT a ČRo

Zástupci OS Media – předseda NOO ČT Praha Vlastimil Vojtěch, členka VV NOO Zuzana Bančanská a předseda ROZO Radko Kubičko – navštívili náměstka ministra kultury Ondřeje Chrásta, aby se informovali o záměrech vládní koalice, jak řešit financování veřejnoprávních medií.

V pořadu ČT Otázky Václava Moravce ministr kultury Martin Baxa (ODS) prohlásil, že vládní koalice má důvody, proč koncesionářské poplatky zvyšovat nechce.  Rozhlasové a televizní odbory chtějí proto vědět, jakým způsobem chce pětikoalice (potažmo ministerstvo kultury) reagovat na nedávno zveřejněný vývoj financování veřejnoprávních medií.

Náměstek Chrást ujistil zástupce OS Media, že ministerstvo chystá rozsáhlou diskusi odborníků, kteří by měli navrhnout novelu zákona o veřejnoprávních medií, která by kromě jiného i komplexně řešila financování ČT a ČRo.

Zástupci odborů náměstka Chrásta ale upozornili, že je třeba na horšící se finanční situaci veřejnoprávních medií reagovat rychle a přijmou třeba i dočasná řešení (zvýšení koncesionářských poplatků o 10 -15 Kč), která by zabránila odlivu odborníků, masivnímu propouštění zaměstnanců a tím i významnému omezení služeb.  

Jako příklad zástupci OS Media uvádějí uvažované rušení Filmové laboratoře České televize. Ta patří mezi špičková pracoviště nejvyšší kvality a nese certifikaci KODAK v kategorii A. Jak upozorňují profesní sdružení režisérů a kameramanů, zbavit se těchto služeb ČT by byl tragický a nenapravitelný omyl s nedozírnými následky na českou filmovou tradici a kulturu.

Zástupci OS Media proto apelují na vedení ministerstva kultury, aby se zasadilo o zachování Filmové laboratoře České televize například formou grantu.

  • Zdroj: Odborový svaz hromadných sdělovacích prostředků