Ze stávkové pohotovosti odboráři odcházejí s vyšší mzdou

Více než půl roku čekali kováci v chomutovských válcovnách na to, až s nimi zaměstnavatel dohodne novou smlouvu garantující mzdové podmínky pro další období. V lednu kvůli tomu dokonce vyhlásili stávkovou pohotovost. Ta minulý týden skončila poté, co se odboráři i zaměstnavatel na znění nové kolektivní smlouvy dohodli.
 
„Po sedmi měsících od začátku kolektivního vyjednávání jsme konečně ve čtvrtek 3. června smlouvu podepsali a současně jsme mohli ukončit stávkovou pohotovost,“ potvrdil předseda ZO OS KOVO Válcovny trub Josef Maršálek. Dokument zajišťující lidem ve firmě jasně definované mzdové podmínky na další období podepsal vlastník společnosti Zdeněk Zemek. Pro odboráře tak skončilo velmi vypjaté období nejistoty. „Musím přiznat, že po tak dlouhé době je to dobrý až trochu euforický pocit, že jsme konečně dospěli k nějakému přijatelnému výsledku,“ připouští předseda základní organizace v chomutovských válcovnách. „Dosáhli jsme zvýšení mezd pro všechny v průměru o 1 250 Kč. Zaměstnanci to berou jako samozřejmost, ale stojí za tím spousta práce, bez které by žádné zvýšení mezd nebylo, spíš naopak,“ dodává Josef Maršálek.
 
Původně management válcoven odmítal jakékoli zvýšení výdělků, a dokonce lidem zrušil bonus za docházku, který měsíčně činil minimálně 2 000 Kč. Proto v polovině ledna odboráři zaslali Ministerstvu práce a sociálních věcí ČR žádost k určení zprostředkovatele na řešení sporu o uzavření kolektivní smlouvy. Krátce poté se pak dohodli na tom, že vyhlásí stávkovou pohotovost. K podobnému scénáři došlo i ve společnosti Ferromet v Železárnách Veselí nad Moravou a v Železárnách Hrádek. I tam se ale odborářům podařilo dosáhnout dohody. Všechny tři společnosti patří do hutní skupiny Z-Group Steel Holding podnikatele Zdeňka Zemka.